7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

Şubat 6, 2021 0 Yazar: hanifinas

Gümüş ‘Reddit’ sonrası 8 yılın tepesinde

Gümüş fiyatları, yeni haftaya Reddit’in tetiklediği alım çılgınlığıyla bir arada yüzde 10’dan fazla yükselişle başlayarak 8 yılın tepesini gördü.

Fazla talepten ötürü perakende satış noktaları külçe ve sikke gümüş talebiyle haftasonu dolup taşarken ABD’de Apmex üzere kıymetli metal satıcıları, çok talepten ötürü Asya piyasaları açılana kadar siparişleri sürece koyamayacaklarını söyledi.

Gümüş vadeli kontratları, Reddit kullanıcılarının akımıyla geçen haftayı neredeyse yüzde 6 yükselişle kapatmıştı. Geçtiğimiz yılı yüzde 50’ye yakın yükselişle kapatan gümüş, yıllık performansta altını ikiye katlamıştı.

Bu tam bir delilik! Yalnızca haftasonu üç haftada açılan hesapların toplamı kadar hesap açıldı. Guardian Vaults İş Geliştirme Yöneticisi John Feeney

Bloomberg News’a nazaran, altın/gümüş rasyosu son birkaç yılın düşüğünde seyrederken emtia fiyatlarını yükseltmek için GameStop’takinden daha fazla bir uğraş gerekiyor.

Elektrikli araçlarda ÖTV oranları artırıldı

Elektrikli araçlarda özel tüketim vergisi (ÖTV) oranında artış kararı alındı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi kanununa ekli II sayılı listede yer alan elektrikli araç tiplerinde farklı oranlarda ÖTV artışı yapıldı.

Buna nazaran özel tüketim vergisi (ÖTV) oranı motor gücü 85 kW’yi geçmeyen elektrikli araçlarda yüzde 3’ten yüzde 10’a, motor gücü 85 kW’yi geçen ancak 120 kW’yi geçmeyen elektrikli araçlarla yüzde 7’den yüzde 25’e, motor gücü 120 kW’yi geçen elektrikli araçlarda yüzde 15’ten yüzde 60’a yükseltildi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği bilgilerine nazaran, Türkiye araba pazarında 2020’de 844 elektrikli araç satıldı. 2020’de elektrikli araba satışları yüzde 280,2 artış gösterdi. Elektrikli ve hibrit arabaların hissesi da yüzde 3,2’den yüzde 3,8’e yükseldi. 2019’da 222 adet elektrikli araba satışı gerçekleşmişti.

Enflasyon Ocak’ta tekrar beklentiyi aştı

Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 14,97 olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı bilgilere nazaran tüketici fiyat endeksi bir evvelki aya nazaran yüzde 1,68 arttı.

Ocak ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 15,50 olarak kaydedildi. Üretici fiyatlarında da yükseliş ivmesi Ocak’ta devam etti. Datalara nazaran üretici fiyat endeksi yıllık yüzde 26,16 arttı. Üretici fiyat endeksinde aylık artış ise yüzde 2,66 oldu.

Bloomberg HT anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Ocak ayında yıllık enflasyonun yüzde 14,68 olarak gerçekleşmesi istikametindeydi. Ankete katılan ekonomistlerin Ocak ayına ait aylık beklentisi ise yüzde 1,42 olarak kaydedildi.

Ankette en yüksek beklentiyi paylaşan kurum Ocak ayında tüketici fiyat endeksinin yüzde 1,82 artacağını, en düşük beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 0,90 artacağını iddia etmişti. Ankette 2021 yılsonu enflasyon beklentisi ise yüzde 11 oldu.

Kasım ve Aralık aylarında enflasyon ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde gerçekleşmişti. Türkiye İstatistik Kurumu bilgilerine nazaran Aralık’ta yıllık enflasyon yüzde 14,60 olmuştu.

Gram altın kritik düzeye yanlışsız geriliyor

Altın fiyatlarındaki düşüş haftanın başından bu yana yüzde 2’e yaklaşırken, gümüş fiyatları perakende alım çılgınlığından sonra yararlarını geri vermeye gerçek ilerliyor. Gram altın ise dolar/TL’deki düşüşün devam etmesiyle 420 TL’nin altına indi.

Altın yatırımcılarının aşı gelişmeleri ve ekonomik toparlanma gayretlerine odaklanmasıyla bir arada altın fiyatları da 2021’de taban kaybetti. Lider Joe Biden ise 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin ABD Kongresi’nden geçebilmesi için çabalıyor.

Gümüş pazartesi günü 30 dolar düzeyini test ettikten sonra Ağustos ayından beri en büyük kaybını vererek durağanlaştı. CME Group’un gümüş vadelileri için marjinleri 14 bin dolardan 16 bin 500 dolara çıkarması da gümüş fiyatlarının düşüşünde tesirli oldu.

Analistler, dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişlerin tesiriyle altının ons fiyatındaki düşüş eğiliminin üçüncü güne taşındığını bildirdi.

Yurt içinde, iktisat idaresinin piyasa dostu adımları ve Merkez Bankası’nın sıkı duruşu ile dolar kurundaki düşüşün devam ettiğini vurgulayan analistler, dolar kurunun, yabancı finansal kuruluşların Türk lirası uzun konumlarında gaye gösterdikleri 6,85 düzeyine inilebileceğini, bu durumda altının gram fiyatının düşüş eğilimini sürdürmesinin beklenebileceğini söyledi.

Yellen: Yatırımcıların korunduğundan emin olmalıyız

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, piyasalarda son haftalarda yaşanan çok oynaklığa ait regülatörlerle bir ortaya geleceğini belirterek, “Finansal piyasalarımızın düzgün ve verimli bir formda işlediğinden, yatırımcıların korunduğundan emin olmalıyız.” dedi. Yellen, ABC televizyon programında, gündeme ait soruları yanıtladı.

Piyasalarda son haftalarda yaşanan çok oynaklığa ait bugün regülatörlerle bir toplantı yapacağını belirten Yellen, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC), ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD Emtia Vadeli Süreçler Komitesi’nden (CFTC) yetkililerle son gelişmeleri değerlendireceklerini bildirdi.

Yellen, “Finansal piyasalarımızın düzgün ve verimli bir halde işlediğinden, yatırımcıların korunduğundan emin olmalıyız.” dedi. ABD’nin salgın ve iktisat olmak üzere iki krizle karşı karşıya olduğuna işaret eden Yellen, Amerikalıların gereksiz yere acı çekmediğinden ve gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak istediğini söz etti.

Yellen, “Amerikalıların gereksiz yere acı çekmemesi ve gereksinim duydukları yardımı almaları için harekete geçmemiz gerekiyor.” dedi. ABD Lideri Joe Biden ile birlikte çalışarak bu gereksinimleri karşılayacak dayanak paketinin hayata geçirilmesini sağlamak istediğini tabir eden Yellen, kelam konusu paketin yasalaştığından emin olmak istediğini vurguladı.

Yellen, takviye paketinin çocuklu ailelerin gereksinimlerine hitap ettiğini belirterek, “Bu paketin çocuk yoksulluğunu yüzde 50 azaltabileceği varsayım ediliyor.” dedi.

Ağbal: Faiz indirimini uzun bir mühlet gündeme almamız mümkün gözükmüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Lideri Naci Ağbal sıkılaşma istikametindeki bildirilerine devam etti.

Reuters’a açıklamalarda bulunan Ağbal, “Uzun müddet faiz indirimini gündeme almamız mümkün görünmüyor” tabirlerini kullandı. Ocak enflasyonunun varsayımlara yönelik üst taraflı riskleri gösterdiğini belirten Ağbal yabancı merkez bankaları ile swap mutabakatı yapma planının da olmadığını tabir etti.

Ağbal, salgının bankaların etkin kalitesindeki olumsuz tesirlerinin ise hudutlu kalabileceğini söyledi. Ağbal Reuters söyleşide, “2019 sonunda yüzde 5,4 olan tahsili gecikmiş alacak (TGA) oranı, büyük ölçüde kredi genişlemesi ve TGA sınıflama müddetlerinin uzatılması sonucu mevcut durumda yüzde 4, 1’e geriledi. Yakın izlemedeki kredilerin toplam kredilere oranı da 2019 yılsonundaki yüzde 11,1 düzeyinden 2020 sonu prestijiyle yüzde 10,3’e geldi. Salgının bankaların faal kalitesindeki olumsuz tesirlerinin izafî olarak hudutlu kalabilir” dedi.

Ağbal’ın söyleşisinde şu tabirler öne çıktı:

Son üç ayda para siyaseti yaklaşımında ve para siyasetinin duruşunda kıymetli bir paradigma değişimine gittik. Attığımız adımlar ile atacağımız ek adımlar bu değişimi pekiştirecek ve umuyorum para siyasetine duyulan itimat daha da artacaktır. Şimdiye kadar, Para siyasetinde, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik prensipleri çerçevesinde hareket ettik bu türlü de devam edeceğiz. Merkez Bankası olarak kalıcı fiyat istikrarını sağlamak en değerli vazgeçilmez vazifemiz. Bu bakımdan enflasyonu kademeli olarak düşürmek suretiyle 2023 yılında yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanması ve kalıcı bir fiyat istikrarının oluşturulması şu anda en değerli önceliğimiz. Bu gayeye yönelik gece-gündüz takımımızla çalışıyoruz. Şiddetli bir sürecin içinde olduğumuzun şuurundayız. Attığımız ve atacağımız adımlarla bu gayeye hizmet edecek bir para siyaseti çerçevesini oluşturup kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz.

ABD’de teşvik paketini hızlandıracak düzenleme Senato’dan geçti

ABD Senatosu, Lider Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi yasasının yazımında rehber olacak bütçe düzenlemesini 51’e 50 oyla kabul etti. ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris düzenlemeler lehine oy kullanarak Senato’daki eşitliği bozdu.

Kabul edilen düzenleme Biden’ın teşvik paketi yasasının yazımında rehberlik edecek bütçe düzenlemelerini içeriyor. Temsilciler Meclisi bu düzenlemeleri kabul etmişti. Lakin 15 saati aşan bir oturumun akabinde Senato’da kabul edilen düzenleme sonrası Senato’da yaşanan lisan değişiklikleri yeni metne yansıtılacak ve cuma günü yine Temsilciler Meclisi’nde oylanacak.

Bu oylamanın akabinde Demokratlar Cumhuriyetçilerin oylarına gereksinim olmayacak teşvik paketinin yazımı üzerinde çalışabilecek. Temsilciler Meclisi ve Senato komiteleri teşvik yasasının yazımı için 16 Şubat’a kadar çalışacak.

Oylama sonrası açıklama yapan Senato Bütçe Komitesi Lideri Bernie Sanders “Kabul edilen düzenlemeler ekonomik çöküş yaşayan vatandaşlara yardımın yolda olduğu manasına geliyor” diye konuştu.

Kaynak: Bloomberg HT