AB, ABD ile ticaret köprüsü arıyor

AB, ABD ile ticaret köprüsü arıyor

Şubat 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

Avrupa Birliği (AB), ABD’de yeni Lider Joe Biden hükümetinin AB menşeili mallara ek gümrük vergileri getirmeyi gündeme almamasını olumlu karşıladı ve ABD ile mevcut ticaret meselelerini gidermek için görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

ABD Ticaret Temsilciliği’nden (USTR) yapılan açıklamada, mevcut gümrük vergilerinin revize edilmesinin şu an için gerekli olmadığı konusunda ABD’li üreticilerle hemfikir olunduğu ve periyodik değerlendirmelerde yapılabilecek değişikliklerden kaçınılması gerektiği söz edildi.

Biden dış siyasette ittifaklara dikkat çekmişti

ABD Lideri Joe Biden, Dışişleri Bakanlığı’na yaptığı ziyarette ittifaklara dikkat çekmişti.

Biden’ın açıklamalarında ABD’nin dünyadaki pozisyonunu tekrar tahsis etmek için yeni idarenin güçlü ve sürdürülebilir uğraşlar sarf ederek ulusal güvenlik gücünü tekrar canlandıracağı belirtilirken, yeni kurumların ve ittifakların kurulacağı vurgulandı.

Biden, ‘Ulusal Güvenlik Memorandumu’nu imzalayarak ulusal güvenlik topluluğunun nasıl eleman tahsis ettiğini geliştirecek ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nin yapısını belirleyecek.

Ulusal güvenlik güçlerinin memorandum ile birlikte ABD’nin çeşitliliğini ve yeteneğini yansıtacağını belirten Biden, birebir vakitte kurumlar ortası bir çalışma kümesi kurularak eleman alımlarının geliştirileceğini vurguladı.

Kaynak: Bloomberg HT