AB, birlik dışından seyahatlerde Kovid-19 testi isteyecek

AB, birlik dışından seyahatlerde Kovid-19 testi isteyecek

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

AB Kurulundan yapılan açıklamada, üye ülkelerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla çaba için seyahatlerdeki kısıtlamalar konusunda yeni bir tavsiye kararı üzerinde anlaştığı bildirildi.

Buna nazaran üye ülkeler, AB dışından yapılacak mecburî olan yahut olmayan tüm seyahatlerde en fazla 72 saat evvel yapılmış negatif sonuçlu Kovid-19 testi talep edecek.

Nakliye ve hudut çalışanları ile denizciler bundan muaf tutulabilecek. Bu bireyler için süratli sonuç veren antijen testi kâfi olabilecek. Koronavirüsün cinslerinden birinin tespit edildiği üçüncü bir ülkeden AB’ye gelecek nakliye çalışanlarının gelmeden evvel süratli antijen testi yaptırması gerekebilecek.

AB ülkeleri buna ek olarak 14 güne kadar karantina ve ek Kovid-19 testi isteyebilecek. Karantina ve ek test, bilhassa Kovid-19’un cinslerinin tespit edildiği ülkelerden gelenlerden talep edilecek.

AB’ye zarurî olmayan seyahatlere yönelik kısıtlamaların hangi durumlarda kaldırılabileceği de yine belirlendi.

Buna nazaran, bir ülkeye yönelik kısıtlamanın kaldırılması için son 14 günde yeni Kovid-19 olay sayısının 100 bin şahısta 25’ten az olması, son 7 günde 100 bin kişi başına en az 300 testin yapılmış olması, son 7 günde olumlu test sonucunun yüzde 4’ten az olması ve o ülkede virüsün tiplerinin tespit edilmemiş olması gerekecek. Bu dataların Avrupa Hastalık Tedbire ve Müdafaa Merkezi tarafından onaylanmış olması istenecek.

AB, geçen yıl salgının başlamasının akabinde çok sayıda ülkeye zarurî olmayan seyahatler için kısıtlama getirmişti. Daha sonra birkaç kere güncellenen listede şu an yalnızca Güney Kore, Singapur, Tayland, Ruanda, Avustralya, Yeni Zelanda ve mütekabiliyete bağlı olarak Çin bu kısıtlamalardan muaf tutuluyor.

Kaynak: Bloomberg HT