AB, CureVac aşısını ön değerlendirmeye aldı

AB, CureVac aşısını ön değerlendirmeye aldı

Şubat 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

EMA’dan yapılan açıklamada, laboratuvar çalışmaları ve yetişkinler üzerindeki klinik çalışmalarda “CVnCoV” isimli aşının SARS-CoV-2 virüsüne karşı antikor üretimini tetiklediğine yönelik ön sonuçlar elde edildiği belirtildi.

CureVac firmasının şu anda beşerler üzerinde çalışmalarının sürdüğü, bunlardan alınan sonuçların da resmi pazar onayı başvurusu yapılana kadar değerlendirmeye dahil edileceği bildirildi.

EMA, ön kıymetlendirme süreci sayesinde firma tarafından pazar onayı başvurusu yapıldığında olağandan çok daha kısa müddette onay verip vermemek üzere karar alabiliyor.

CureVac’ın geliştirdiği aşıda mRNA molekülü bulunuyor ve şahıslar aşı olduğunda bedenleri bu molekül sayesinde “spike” ismi verilen proteini üretiyor. Bedenin bağışıklık sistemi proteini tanıyor ve hastalığa karşı antikor ile beyaz hücre üretiyor. Kişi, daha sonra koronavirüs ile karşılaşırsa beden hastalığa karşı kendisini koruyor.

AB’nin CureVac firmasıyla 405 milyon doz aşı satın almak üzere kontratı bulunuyor.

EMA, şu ana kadar BioNTech-Pfizer, Moderna ve AstraZeneca aşılarına kullanım onayı verilmesini kararlaştırmıştı. Novovax firmasının aşısı için de ön kıymetlendirme süreci devam ediyor.

Rus aşısı Sputnik V için ise ön değerlendirmenin başladığı sav edilmiş, EMA bunu yalanlamıştı.

Kaynak: Bloomberg HT