“AB ile alakaları koparmaya hazır olmalıyız”

“AB ile alakaları koparmaya hazır olmalıyız”

Şubat 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

Lavrov, “Solovyov Live” YouTube kanalına yaptığı açıklamada, Rusya ve AB ortasındaki bağları kıymetlendirdi.

AB’nin Rusya için en büyük ticari ve yatırım ortağı olduğuna dikkati çeken Lavrov, “AB’nin birçok şirketi burada faaliyetlerini sürdürüyor. Yüzlerce, binlerce ortak işletmeler var.” dedi.

Lavrov, AB ile “karşılıklı hürmet ve çıkar” çerçevesinde çalışmaya hazır olduklarını lisana getirdi.

“AB ile alakaları koparma noktasına mı geliyoruz?” sorusu üzerine Lavrov, “Askeri alanda kendi kendimize kâfi hale geldik. Risk oluşturan yaptırımlara karşı iktisatta de tıpkı düzeye gelmeliyiz. Kendimizi dünyadan izole etmek istemiyoruz lakin buna hazır olmalıyız.” karşılığını verdi.

– Borrell’in açıklamaları

AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 4-6 Şubat’ta Moskova’ya yaptığı ziyaretle ilgili değerlendirmesine yer verdiği blog yazısında, “endişe verici” AB-Rusya bağlarını görüştüğünü ve münasebetlerin, Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın tutuklanması ve ona takviye verenlerin gözaltına alındığı protestolardan sonra daha da kötüleştiğini belirtmişti.

Borrell, Rusya’nın AB ile yapan diyalog fırsatını kıymetlendirmek istemediğini, bundan “sonuç çıkarmak” zorunda kalacaklarını, yaptırımların da buna dahil olduğunu kaydetmişti.

Kaynak: Bloomberg HT