ABD borsaları toparlanmaya dair optimistlikle günü rekor düzeylerde tamamladı

ABD borsaları toparlanmaya dair optimistlikle günü rekor düzeylerde tamamladı

Şubat 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

Kapanışta Dow Jones endeksi 200 puanın üzerinde kıymet kazandı ve yüzde 0,76 artışla 31.385,02 puana tırmandı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,74 artarak 3.915,60 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,95 yükselişle 13.987,64 puana çıktı.

Günü rekor düzeylerde tamamlayan endeksler, ekonomik takviye paketine ait beklentilerin ve toparlanmaya dair iyimserliğin artmasıyla gün uzunluğu olumlu bir seyir izledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, pazar günü katıldığı bir televizyon programında, ABD Lideri Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık kurtarma paketinin kabul edilmesi için Kongre’ye davette bulundu. Yellen, “Bu paket geçirilirse gelecek yıl tam istihdama dönebileceğimizi umuyorum.” sözünü kullandı.

ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi, cuma günü, Biden idaresinin 1,9 trilyon dolarlık Kovid-19 dayanak paketinin önünü açan bütçe düzenlemesine onay vermişti. Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi ise cuma günü yaptığı açıklamada, Meclisin ekonomik takviye paketine ait tasarıyı 2 hafta içinde geçirmeyi hedeflediğini belirtmişti.

Ayrıyeten, ABD basınında yer alan Demokratların hava yolu şirketlerinin desteklenmesine yönelik 14 milyar dolarlık kaynak ayırmayı planladığına ait haberler de hava yolu şirketlerinin paylarını olumlu etkiledi. American Airlines’ın payları 3’ün, United Airlines ile Delta Airlines’ın payları yüzde 5’in üzerinde paha kazandı.

Öte yandan ABD’li elektrikli araba üreticisi Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık varlığını Bitcoin’e yatırdığını ve yakında ödeme tipi olarak Bitcoin’i kabul etmeyi planladığını duyurmasının akabinde Bitcoin’in fiyatı 44 bin doları aşarak rekor düzeylere yükseldi. Tesla’nın paylarının kıymeti de yüzde 2’ye yakın arttı.

Kaynak: Bloomberg HT