ABD: S-400 konusunda duruşumuz değişmedi

ABD: S-400 konusunda duruşumuz değişmedi

Şubat 11, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 füze savunma sistemleri konusunda ülkesinin duruşunun değişmediğini, Türkiye’ye bu sistemleri koruma etmeme davetini yinelediklerini söyledi.

Price, iki ülkenin dışişleri bakanlarının önümüzdeki günlerde görüşeceklerini belirtti.

Gündeme ait düzenlenen basın brifiginde, Türkiye’nin S-400’leri tam vakitli olarak faal hale getirmeyebileceğinin gündeme gelmesine yönelik bir soru üzerine Price, “S-400’ler konusunda siyasetimizde bir değişiklik yok. NATO teknolojilerinin güvenliğini tehdit ediyorlar ve Türkiye’nin bir NATO müttefiki olarak taahhütleriyle uyumsuzlar. Rusya ile yapılan bu ticaret bildiğiniz üzere CAATSA yaptırımlarını tetikledi ve biz Türkiye’ye bu sistemi koruma etmeme davetimizi sürdürüyoruz” dedi.

Price, ABD’nin yeni Lideri Joe Biden’ın misyona gelmesinin üzerinden üç hafta, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın yemin ederek vazifeye başlamasından bu yana ise iki hafta geçmesine rağmen Blinken’ın hala Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmemiş olmasının kasıtlı olup olmadığının sorulması üzerine de, “Bunu bu türlü tanımlamazdım. Türkiye uzun müddettir müttefikimiz. Türk ortaklarımıza ortak çıkarlar paylaşıyoruz. Mevkidaşların önümüzdeki günlerde konuşma, irtibat kurma imkanı bulacaklarına inanıyorum” cevabını verdi.

Kaynak: Bloomberg HT