ABD tahvil faizlerindeki yükseliş gelişen ülke faizleri için risk oluşturuyor

ABD tahvil faizlerindeki yükseliş gelişen ülke faizleri için risk oluşturuyor

Şubat 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD tahvil faizlerindeki yükselişin gelişen piyasa getirilerinde sıçramaya neden olup olmayacağı konusu yatırımcıların radarında..

Bloomberg’in 15 gelişen ülke piyasasında yaptığı araştırmaya nazaran, tarihi olarak mali ve cari istikrar açıkları olması nedeniyle Endonezya, Meksika ve Malezya tahvilleri ABD faizlerindeki ani yükselişlere karşı en kırılgan tahviller olarak öne çıkıyor.

Güney Kore, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Tayland üzere ticarete görece yüksek bağımlılığı olan ülkeler ise ABD faizlerindeki kademeli artışa en hassas olan tahviller.

Cuma günü ABD’de hayal kırıklığı yaratan tarım dışı istihdam sayısının teşvik beklentisini artırmasıyla ABD 10 yıllıklarının faizi sekizinci günde de yükselerek yüzde 1.19 ile 10 aydan fazla mühletin en yüksek düzeyine çıktı.

Enflasyon beklentileri ve güçlü kurumsal kârlılıklarla ABD 10 yıllık başa baş tahvil getirisi 8 yılın tepesine çıkmıştı. Yatırımcılar fiyat artışlarını görmek için Çarşamba günkü FED’in de tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ABD şahsî tüketim harcamaları verisini takip edecek.

Gelişen ülke faizlerinin ABD faizleriyle yüksek korelasyonu bulunuyor.

Kaynak: Bloomberg HT