ABD’de endeksler dayanak paketi beklentileriyle yükselişle açıldı

ABD’de endeksler dayanak paketi beklentileriyle yükselişle açıldı

Şubat 11, 2021 0 Yazar: hanifinas

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,12 artışla 31.476,56 puandan süreç gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,31 yükselişle 3.921,90 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,56 artarak 14.050,82 puandan süreç görmeye başladı.

Dün günü karışık seyirle tamamlayan endeksler, bugün açılışta üst istikametli bir hareket izledi.

Endekslerdeki olumlu seyirde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik ekonomik dayanak paketi beklentileri ve açıklanan makroekonomik bilgiler tesirli oldu.

ABD’de bugün açıklanan datalara nazaran, ülkede birinci defa işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı 6 Şubat ile biten haftada 793 bine geriledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, dün yaptığı konuşmada, iş gücü piyasasına değinerek, “Erken periyottaki şaşırtan toparlanma suratına karşın güçlü bir iş gücü piyasasından hala çok uzağız.” sözünü kullanmıştı.

Destekleyici para siyasetinin devam edeceğinin sinyalini veren Powell, Kovid-19 salgını atlatılana kadar siyaset dayanağının geri çekilmesinin düşünülmemesi gerektiğini vurgulamıştı.

Başşehir Washington’da ekonomik takviye paketine ait görüşmeler devam ederken, son datalar ve yetkililerin açıklamaları, salgının tesirlerine karşı daha fazla takviye sağlanacağına dair beklentileri artırdı.

Kaynak: Bloomberg HT