ABD’de endeksler dayanak paketine yönelik optimistlikle yükselişle açıldı

ABD’de endeksler dayanak paketine yönelik optimistlikle yükselişle açıldı

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Açılışta Dow Jones endeksi, 250 puanın üzerinde kıymet kazandı ve 0,89 artışla 30.481,15 puandan süreç gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,89 yükselişle 3.807,63 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,02 artarak 13.540,18 puandan süreç görmeye başladı.

Endeksler, piyasalardaki GameStop çılgınlığına ait telaşların hafiflemesi ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik ekonomik dayanak paketine dair gelişmelerin tesiriyle hafta başında yakaladığı olumlu seyrini sürdürdü.

Son haftalarda birtakım pay fiyatlarında görülen çok oynaklık ve sert yükselişler, yerini düşüşe bıraktı. Toplumsal medya platformu Reddit üzerinden örgütlenen ferdi yatırımcıların alımlarıyla geçen hafta yüzde 400 bedel kazanan GameStop payı bugün yüzde 50’ye yakın kıymet kaybetti.

ABD’de Kovid-19 salgınıyla çabaya yönelik ekonomik kurtarma paketine ait gelişmeler piyasaların odağındaki yerini korurken, ABD Lideri Joe Biden dün Cumhuriyetçi senatörlerle dayanak paketi üzerinde uzlaşmaya yönelik bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin akabinde Beyaz Saray yetkilileri, verimli bir toplantı gerçekleştiğine dair değerlendirmede bulundu.

Cumhuriyetçi senatörler pazar günü yayımladıkları bir mektupla Biden’ı daha küçük bir Kovid-19 yardımı üzerinde düşünmeye çağırırken, 618 milyar dolarlık takviye paketi önerisi sunmuştu.

Kaynak: Bloomberg HT