ABD’de endeksler gün uzunluğu karışık bir seyir izledi

ABD’de endeksler gün uzunluğu karışık bir seyir izledi

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,12 artışla 30.723,60 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,10 artarak 3.830,17 puana çıkarken Nasdaq endeksi yüzde 0,02 azalışla 13.610,54 puana geriledi.

Piyasalardaki GameStop çılgınlığına ait telaşlar hafiflerken, endeksler gün uzunluğu karışık bir seyir izledi.

ABD’li teknoloji şirketlerinden Alphabet’in salı günü açıklanan dördüncü çeyrek bilançosunun akabinde payları yüzde 7’nin üzerinde bedel kazandı. Google’ın ana kuruluşu Alphabet, 2020’nin dördüncü çeyreğindeki gelirinin bir evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 23,5 artarak 56,9 milyar dolara çıktığını duyurmuştu.

e-Ticaret devi Amazon’un payları ise beklenenden düzgün gelen bilançosuna karşın şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Bezos’un bu yılın üçüncü çeyreğinde misyonundan ayrılacağını duyurmasıyla yüzde 2 kıymet kaybetti. Amazon, 2020’nin dördüncü çeyreğinde satışlarının bir evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 44 artarak 125,6 milyar dolara ulaştığını açıklamıştı.

Kovid-19 salgınıyla çaba kapsamında hayata geçirilmesi planlanan yeni ekonomik dayanak paketine ait gelişmeler de piyasaların odağındaki yerini müdafaaya devam etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD Lideri Joe Biden’ın Kovid-19 salgınıyla çaba kapsamında 1400 dolarlık direkt nakit yardımının bir an evvel gönderilmesi konusunda süratle harekete geçmek için Senato’daki Demokratlar ile anlaştığını bildirdi. Psaki, Biden ve Demokrat senatörlerin ekonomik dayanak paketinin yasalaşması gayesiyle Cumhuriyetçilerin dayanağını için ellerinden geleni yapacağını belirtti.

Öte yandan, ABD’de bugün açıklanan bilgilere nazaran, özel dal istihdamı, ocakta 174 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin üzerinde bir seyir izledi.

Tedarik İdare Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi de ocakta aylık 1 puan artışla 58,7 bedelini alarak neredeyse 2 yılın en yüksek düzeyine çıktı.

Kaynak: Bloomberg HT