ABD’de endeksler hafta başında yakaladığı olumlu seyri korudu

ABD’de endeksler hafta başında yakaladığı olumlu seyri korudu

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Kapanışta Dow Jones endeksi, 400 puanın üzerinde paha kazandı ve yüzde 1,57 artışla 30.687,48 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,35 artarak 3.824,80 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,56 yükselişle 13.612,78 puana çıktı.

Endeksler, piyasalardaki GameStop çılgınlığına ait kaygıların hafiflemesiyle hafta başında yakaladığı müspet seyri korudu.

Son haftalarda birtakım pay fiyatlarında görülen çok oynaklık ve sert yükselişler, yerini düşüşe bıraktı. Toplumsal medya platformu Reddit üzerinden örgütlenen ferdî yatırımcıların alımlarıyla geçen hafta yüzde 400 kıymet kazanan GameStop payı salı günü yüzde 60 bedel kaybetti.

GameStop ile geçen hafta sert yükselişlerin görüldüğü benzeri paylarda de düşüş kaydedildi. AMC’nin payları dün yüzde 40’ın üzerinde bedel kaybederken, Bed, Bath and Beyond’un payları yüzde 16’yi, Nokia’nın payları yüzde 7’yi ve BlackBerry’nin payları yüzde 21’i aşkın düşüş yaşadı.

Analistler, kelam konusu paylarda yaşanan düşüşün spekülatif alım çılgınlığının gevşediğine yönelik bir işaret olduğu belirtirken, genel piyasa için sağlıklı bir durum olduğunu söz etti.

ABD’de Kovid-19 salgınıyla uğraşa yönelik ekonomik kurtarma paketine ait gelişmeler de piyasaların odağındaki yerini korurken, ABD Lideri Joe Biden pazartesi günü Cumhuriyetçi senatörlerle takviye paketi üzerinde uzlaşmaya yönelik bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin akabinde Beyaz Saray yetkilileri, verimli bir toplantı gerçekleştiğine dair değerlendirmede bulundu.

Cumhuriyetçi senatörler pazar günü yayımladıkları bir mektupla Biden’ı daha küçük bir Kovid-19 yardımı üzerinde düşünmeye çağırırken, 618 milyar dolarlık dayanak paketi önerisi sunmuştu.

Kaynak: Bloomberg HT