ABD’de endeksler karışık seyirle açıldı

ABD’de endeksler karışık seyirle açıldı

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Açılışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,17 azalışla 30.634,60 puandan süreç gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,18 yükselişle 3.833,35 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,61 artarak 13.695,60 puandan süreç görmeye başladı.

Amerikan Borsasında hafta başından bu yana yükseliş gösteren endeksler, bugün açılışta karışık bir seyir izledi.

ABD’li teknoloji şirketleri Amazon ve Alphabet’in dün açıklanan dördüncü çeyrek bilançolarının akabinde S&P 500 ve Nasdaq endeksleri yükseliş gösterdi.

ABD’li e-ticaret devi Amazon’un 2020’nin dördüncü çeyreğine ilişkin bilançosu, şirketin çeyreklik gelirinin birinci kere 100 milyar doları aştığını ortaya koydu. Amazon’un satışları, 2020’nin dördüncü çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 44 artarak 125,6 milyar dolara ulaştı. Amazon Üst Yöneticisi (CEO) Jeff Bezos’un ise bu yılın üçüncü çeyreğinde misyonundan ayrılacağı duyuruldu.

Google’ın ana kuruluşu Alphabet’in geliri de 2020’nin dördüncü çeyreğinde bir evvelki yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 23,5 artarak 56,9 milyar dolara çıktı.

ABD’li teknoloji şirketlerinin beklenenden düzgün gelen bilançolarının yanı sıra GameStop çılgınlığına ait tasaların hafiflemesi de piyasaları olumlu etkiledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, piyasalarda GameStop ve gibisi payların neden olduğu oynaklığı görüşmek üzere regülatörlerle bu hafta bir toplantı gerçekleştirmesi beklenirken, kelam konusu toplantıya ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), ABD Merkez Bankası (Fed), New York Fed ile ABD Emtia Vadeli Süreçler Kurulu (CFTC) liderlerinin katılacağı belirtiliyor.

Kovid-19 salgınıyla uğraş kapsamında hayata geçirilmesi planlanan yeni ekonomik takviye paketine ait gelişmeler de piyasaların odağındaki yerini koruyor.

Cumhuriyetçi senatörlerle takviye paketi üzerinde uzlaşmaya yönelik pazartesi günü bir ortaya gelen ABD Lideri Joe Biden’ın daha küçük bir pakete sıcak bakmadığı belirtiliyor.

ABD Kongresi’ndeki Demokratlar ise ekonomik dayanak paketini Cumhuriyetçilerin takviyesi olmadan geçirme hazırlığı yapıyor.

Öte yandan, ABD’de bugün açıklanan datalara nazaran, özel dal istihdamı, ocakta 174 bin kişi artarak piyasa beklentilerinin üzerinde bir seyir izledi.

Kaynak: Bloomberg HT