ABD’de endeksler makroekonomik dataların tesiriyle yükselişle açıldı

ABD’de endeksler makroekonomik dataların tesiriyle yükselişle açıldı

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üzerinde kıymet kazandı ve yüzde 0,37 artışla 31.575,04 puandan süreç gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 0,30 yükselişle 3.946,68 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,36 artarak 14.146,59 puandan süreç görmeye başladı.

ABD’de Liderler Günü nedeniyle dün kapalı olan piyasalar, bugün açılışta müspet bir seyir izledi.

Endekslerdeki üst taraflı harekette, Kovid-19 salgınının tesirlerine yönelik ekonomik dayanak paketine ait beklentiler ile aşılama ve ekonomik toparlanmaya dair optimistlik tesirli oldu.

Başşehir Washington’da ekonomik dayanak paketine ait görüşmeler devam ederken, ABD basınında yer alan haberlerde Demokratların gelecek hafta pakete dair taslak oylama yapmayı planladığı aktarıldı.

Makroekonomik tarafta ise ABD’de bugün açıklanan datalara nazaran, ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi imalat endeksi, şubatta 12,1 bedeliyle 5 ayın en yüksek düzeyini kaydetti.

Ayrıyeten, dijital para ünitesi Bitcoin’in fiyatı ise 50 bin doların üzerine çıkarak rekor tazeledi.

St. Louis Fed Lideri James Bullard, bugün katıldığı bir televizyon programında, Bitcoin’in daha çok altının bir rakibi olarak nitelendirilebileceğini belirterek, Bitcoin fiyatının Fed’in siyasetini etkileyemeyeceğini söyledi.

Öte yandan, ABD’nin batısındaki Oregon eyaletinden güney doğusundaki Teksas’a kadar görülen sert kış kuralları güç krizine dönüşerek 5 milyona yakın kişinin elektriksiz kalmasına neden oldu.

Makûs hava şartları ve buzlanma nedeniyle birçok üretim merkezi çalışamaz hale gelirken, bu durum artan taleple birlikte güç fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Teksas’da spot elektriğin megavat saat başına fiyatı dün 9 bin doların üzerini görürken, Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı 60 dolara yakın yükseldi.

Kaynak: Bloomberg HT