ABD’de endeksler yeni haftanın birinci süreç gününde müspet bir seyir izledi

ABD’de endeksler yeni haftanın birinci süreç gününde müspet bir seyir izledi

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Kapanışta Dow Jones endeksi, 200 puanın üzerinde kıymet kazandı ve yüzde 0,76 artışla 30.211,91 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 1,57 artarak 3.772,50 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 2,55 yükselişle 13.403,39 puana çıktı.

Piyasalardaki GameStop çılgınlığına ait telaşlarla geçen haftayı düşüşle tamamlayan endeksler, yeni haftanın birinci süreç gününde olumlu bir seyir izledi.

Son haftalarda birtakım pay fiyatlarında görülen çok oynaklık ve sert yükselişler piyasaların gündemindeki yerini korurken, GameStop’ın payları bugün yüzde 30’un üzerinde bedel kaybetti.

Pay senetleri alım satımı yapılan platformlardan kimi pay senetlerine getirilen süreç sınırlamaları sonrası toplumsal medya platformu Reddit üzerinden örgütlenen ferdî yatırımcıların ise bu kere gümüşe yöneldikleri belirtildi. Bu durum gümüş fiyatının yaklaşık yüzde 11 artarak 8 yılın en yüksek düzeyine yükselmesine neden oldu.

Öte yandan, ABD’de Kovid-19 salgınıyla uğraşa yönelik ekonomik kurtarma paketine ait gelişmeler de piyasalar tarafından izlenmeye devam etti.

Cumhuriyetçi senatörler pazar günü yayımladıkları bir mektupla ABD Lideri Joe Biden’ı daha küçük bir Kovid-19 yardımı üzerinde düşünmeye çağırırken, 618 milyar dolarlık takviye paketi teklifinde bulundu.

ABD Lideri Biden ile 10 Cumhuriyetçi senatörün Kovid-19 salgınına yönelik ekonomik takviye paketine ait bugün bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Kaynak: Bloomberg HT