ABD’de endeksler yükselişle açıldı

ABD’de endeksler yükselişle açıldı

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Açılışta Dow Jones endeksi, 250 puanın üzerinde kıymet kazandı ve 0,92 artışla 30.257,66 puandan süreç gördü.

S&P 500 endeksi yüzde 1,05 yükselişle 3.753,07 puandan ve Nasdaq endeksi yüzde 1,31 artarak 13.241,99 puandan süreç görmeye başladı.

Piyasalardaki GameStop çılgınlığına ait kaygılarla geçen haftayı düşüşle tamamlayan endeksler, yeni haftanın birinci süreç gününde müspet bir seyir izledi.

Son iki haftada birtakım pay fiyatlarında görülen çok oynaklık ve sert yükselişler piyasaların bir anda gündemine oturmuştu.

Pay senetleri alım satımı yapılan platformlardan Robinhood, geçen hafta GameStop ve emsal şirketlerin paylarına süreç sınırlaması getirerek paylardaki sert yükselişin önüne geçmişti.

Son olarak Robinhood süreç sınırlaması uyguladığı şirket sayısını düşürürken, toplumsal medya platformu Reddit üzerinden örgütlenen ferdî yatırımcıların kimi pay senetlerine getirilen süreç sınırlamaları sonrası gümüşe yöneldiklerini söz edilmesi, piyasalarda spot ve vadeli gümüş fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Gümüşün fiyatı yaklaşık yüzde 11 artarak 8 yılın en yüksek düzeyine tırmandı.

Öte yandan, ABD’de Kovid-19 salgınıyla çabaya yönelik ekonomik kurtarma paketine ait gelişmeler de piyasaların odağındaki yerini korudu. Ülkede Cumhuriyetçi senatörler, 600 milyar dolarlık dayanak paketi teklifinde bulundu. ABD Lideri Joe Biden ile Cumhuriyetçi senatörlerin Kovid-19 salgınına yönelik ekonomik dayanak paketine ait bugün bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Kaynak: Bloomberg HT