ABD’de hastaneye yatış sayıları 2 aydır birinci defa düştü

ABD’de hastaneye yatış sayıları 2 aydır birinci defa düştü

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Global çapta 100 milyondan fazla doz aşılama yapılırken Türkiye’de aşılanan kişi sayısı 2,1 milyonu geçti. ABD, 26 milyonun üzerinde aşılamaya ulaşarak İsrail, İngiltere ve BAE’nin akabinde aşılanan kişi sayısının toplam hadise sayısını geçtiği dördüncü ülke oldu. Almanya her 100 vatandaşından 2,8’ini aşılamış durumda. Bu oran ABD’de 9,7, İngiltere’de ise 14’ü buluyor.

Türkiye’de ise pazartesi akşamı açıklanan datalara nazaran son 24 saatte 7.719 hadise tespit edildi, 124 can kaybı yaşandı.

ABD’de hastaneye yatış sayılarının iki ay sonra birinci sefer düştü

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölümlerin salgının başlangıcından bu yana en çok ocak ayında yaşandığı, hastaneye yatış sayılarının ise iki ay sonra birinci kere düştüğü açıklandı.

Johns Hopkins Üniversitesinin hazırladığı rapora nazaran, 2021’in birinci ayı, Kovid-19 salgının başlangıcından bu yana 95 bin 245 kayıpla en çok vefatın yaşandığı ay oldu.

Üniversite raporunda, Aralık 2020’de Kovid-19 kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı ise 77 bin 486 olarak gösterildi.

Amerika’daki Kovid-19 istatistiklerini derleyen COVID Tracking Project’in raporuna nazaran ise yükselen vefat oranlarının bilakis hastaneye yatış sayılarında düşüş gözlendi.

Raporda, hastaneye yatış sayıları cumartesi 97 bin 561, pazar 95 bin 13 olarak gerçekleşirken, ülkede koronavirüs teşhisi ile hastanede tedavi altına alınanların sayısı 1 Aralık 2020’den bu yana birinci defa100 binin altına düşmüş oldu.

Kovid-19 bilgilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine nazaran, ABD’de virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı, gün içinde yapılan son güncellemelere nazaran 453 bin 252’ye yükseldi.

Worldometers’ta yer alan iddia grafiğine nazaran, şubat sonunda ülkede Kovid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 509 bini geçebilir.

Japonya’da OHAL müddeti 7 Mart’a kadar uzatılacak

Başbakan Suga Yoşihide, Kovid-19 salgınının son durumuna ait Sıhhat Bakanı Tamura Norihisa ve Kovid-19 önlemlerinden sorumlu Kabine üyesi Nişimura Yasutoşi’yi kabul etti.

Suga, görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, “Vaka artış trendi hafifledi fakat salgınla gayrette bir müddet daha tetikte olmalıyız.” dedi.

Kovid-19 Danışman Heyeti Lideri Omi Şigeru da bölgesel hadise sayılarının yüksekliğine dikkati çekerek, hastane yatak kapasitelerinin düştüğünü ve sıhhat altyapısının zorlandığını belirtti.

Temsilciler Meclisinde konuşan Nişimura da OHAL kapsamında tutulacak eyaletlerin, mart öncesinde hadise düşüş trendinin yakalanması halinde uygulamadan çıkarılabileceğini söyledi.

Nişimura, OHAL’in iktisat ve iş dünyasına tesirlerine dikkati çekerek, “Tedbirleri asgarî düzeyde tutmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kyodo ajansının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran, Tokyo ve etrafındaki Kanagawa, Çiba ve Saitama ile Aiçi, Gifu, Osaka, Kyoto, Hyogo ve Fukuoka eyaletlerinde OHAL 7 Mart’a dek uzatılacak.

Olay artışlarının büyük ölçüde sürat kaybettiği Tokyo’nun kuzeyindeki Toçigi eyaleti ise OHAL kapsamından çıkarılacak.

Başbakan Suga Yoşihide’nin, Kovid-19 Danışman Heyeti ile görüşmesi ve 7 Şubat’ta sona ermesi beklenen OHAL’in uzatılması gerekliliğine dair meclisi bilgilendirmesi sonrası kararını açıklaması öngörülüyor.

Kaynak: Bloomberg HT