ABD’de ISM imalat endeksi Ocak ayında beklentiyi karşılayamadı

ABD’de ISM imalat endeksi Ocak ayında beklentiyi karşılayamadı

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD’de ISM imalat endeksi, Ocak ayında bir evvelki aya kıyasla 1,8 puan azalışla 58,7’ye gerileyerek piyasa beklentilerini karşılayamadı.

İmalat kesiminde 8 ay arka arda büyümeye işaret etmesine karşın bu devirde piyasa beklentilerinin gerisinde kalan bilginin, 60 bedelini alması öngörülüyordu. Endeks, geçen yıl aralıkta ise 60,5 bedelini almıştı.

Üretim endeksi Ocak ayında aylık 4 puan azalışla 60,7 olurken, yeni siparişlere ait endeks 6,4 puanlık düşüşle 61,1 düzeyine indi. İstihdam endeksi ise Ocak ayında 0,9 puan artışla 52,6 bedeline çıktı.

Bu periyotta, imalat endüstrinin 18 alt dalından 16’sı büyüme kaydederken, yalnızca 2 kesim küçülme gösterdi. Daralma gösteren kesimler; baskı ile petrol ve kömür eserleri oldu.

Öte yandan, milletlerarası finansal araştırma kuruluşu IHS Markit tarafından açıklanan ocak ayına ait imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi ise (PMI) 59,1’den 59,2’ye revize edildi. İmalat sanayi PMI verisi, geçen yıl aralıkta 57,1 kıymetinde gerçekleşmişti.

IHS Markit’ten yapılan açıklamada, ocak ayı datalarının ABD’nin imalat dalındaki güzelleşmeye işaret ettiği belirtildi.

Ülkedeki imalat sanayi üretiminin 2021’e güçlü bir formda başladığı belirtilen açıklamada, ocak ayında tüketici talebinin arttığı kaydedildi.

PMI datalarının 50 ve üzerinde kıymetler alması daldaki “genişlemeye”, 50’nin altında kalması ise “daralmaya” işaret ediyor.

Kaynak: Bloomberg HT