ABD’de tarım dışı istihdam beklenti altında kaldı

ABD’de tarım dışı istihdam beklenti altında kaldı

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD’de Ocak ayında tarım dışı istihdam 49 bin artış kaydetti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi tarım dışı istihdamda 105 bin artış olması istikametindeydi.

Aralık ayındaki tarım dışı istihdamda görülen düşüş 140 binden 227 bine revize edildi.

Ülkede Ocak ayında işsizlik yüzde 6,3 olarak kaydedildi. Ekonomistlerin beklentisi işsizliğin yüzde 6,7 olarak gerçekleşmesi istikametindeydi.

Ocak ayında ortalama saatlik karlar bir evvelki aya nazaran yüzde 0,2 artış kaydederek yüzde 0,3’lük beklentinin altında kaldı. Ortalama saatlik yararlarda yıllık artış ise Ocak’ta yüzde 5,4 arttı. Bu dataya ait beklenti yüzde 5 seviyesindeydi.

Öncü göstergeler toparlanma sinyali vermişti

ABD’de istihdam açısından öncü göstergeler olarak kabul edilen ADP özel dal istihdam verisi ve haftalık işsizlik maaşı müracaatları ülkede toparlanmaya yönelik güçlü sinyaller verdi.

ABD’de işsizlik maaşı müracaatları 2 ayın en düşük düzeyine indi. Ülkede işsizlik maaşına müracaatların sayısı geçen hafta düştü, böylelikle düşüş 3 hafta üst üste devam ederek istihdam kayıplarının azalmaya başladığına işaret etti.

Çalışma Bakanlığı’nın datalarına nazaran müracaatlar 30 Ocak’ta sona eren haftada 33 bin düşerek 779 bine geriledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan iddiası 830 bindi.

Müracaatlar böylelikle pandemi kaynaklı istihdam kaybının azalmasıyla 28 Kasım’dan beri en düşük düzeye indi.

Devam eden müracaatlar ise 23 Ocak’ta sona eren haftada 4,59 milyona geriledi.

ADP özel dal istihdamı verisi de beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

ADP verisine nazaran ABD’de özel bölüm istihdamı Ocak’ta 174 bin arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi Ocak’ta bu artışın 70 bin olması istikametindeydi. Aralık ayında görülen istihdam kaybı ise 123 binden 78 bine revize edildi.

Datanın güçlü gelmesinde bilhassa hizmet dalındaki toparlama tesirli oldu. Hizmet bölümünde Ocak ayında istihdam artışı 156 bin olarak kaydedilirken, gerçek kesim tarafında istihdam artışı 19 bin oldu.

Kaynak: Bloomberg HT