ABD’de Temmuz sonuna kadar tüm vatandaşlara yetecek aşı sağlanacak

ABD’de Temmuz sonuna kadar tüm vatandaşlara yetecek aşı sağlanacak

Şubat 12, 2021 0 Yazar: hanifinas

Sıhhat Bakanlığı’ndan dün akşam yapılan açıklamaya nazaran, Türkiye’de son 24 saatte 130 bin 313 Kovid-19 testi yapıldı, 7 bin 590 kişinin testi müspet çıktı, 94 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’de bu sabah saat 06:25 prestijiyle bugüne kadar yapılan Kovid-19 aşısı sayısı 3,1 milyon olurken, bunun 179 binden fazlasını ikinci doz aşılar oluşturdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kovid-19
aşısının ikinci dozunu yaptırdı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, bu sabahtan itibaren 65 yaş üzeri vatandaşlarla 60 yaş üzeri eşlerinin Kovid-19 karşı aşılanmaya başlanacağını bildirdi.

Dünya genelinde ise toplam olay sayısı 108 milyona dayandı, can kayıpları 2,3 milyonu aşı ve 159 milyondan fazla aşı dozu
uygulandı.

ABD Lideri Biden, Pfizer ve Moderna ile 100’er milyon ek koronavirüs aşısı tedarik etmek üzere muahede sağladığını ve yeni siparişlerin öngörülenden süratli teslim edileceğini duyurdu.

ABD’de temmuz sonuna kadar 600 milyon dozun temin edilmesiyle, ülkede isteyen tüm vatandaşların aşı olmasın yetecek kadar aşı sağlanmış olacağı belirtiliyor. Almanya mutasyonlu olaylar nedeniyle komşuları Avusturya ile Çekya’ya seyahat kısıtlaması uygulamayı planlıyor.

Times’a nazaran, İngiltere’de kısıtlamalar sonbahara kadar sürebilir.

Avustralya’nın ikinci en yüksek nüfuslu eyaleti Victoria’da 5 gün boyunca konutlardan 5 km’den uzak uzaklıklara gidilmesi yasaklanacak, süpermarketler dışında işyerlerinin birden fazla kapalı olacak. Avustralya Açık Tenis Turnuvası seyircisiz olarak devam edecek.

ABD Lideri Joe Biden, 100 milyonu Pfizer’dan, 100 milyonu da Moderna’dan olmak üzere toplam 200 milyon doz ek yeni tip koronavirüs aşı siparişi verdiklerini açıkladı

ABD Lideri Biden, Ulusal Sıhhat Enstitüsünü ziyaret ederek Kovid-19’la uğraşta aşı çalışmalarına ait yetkililerden bilgi aldı.

Biden, incelemelerinin akabinde yaptığı konuşmada, “Moderna’dan 100 milyon, Pfizer’dan da 100 milyon ek aşı almak üzere bugün muahede imzaladık.” dedi.

ABD Lideri kelam konusu ek aşıların temmuz ayı sonuna kadar kendilerine teslim edilmiş olacağını belirtti.

“Bunun manası, insanların hayatlarını kurtarıyoruz. 3 hafta evvel misyonu devraldığımda bu ülkenin bir aşılama planı yoktu” tabirlerini kullanan Biden, Beyaz Saray’da işbaşına geldikten sonra ülke genelindeki haftalık aşılama oranını yüzde 30 artırdıklarını da kelamlarına ekledi.

Biden ayrıyeten, her iki firmanın da daha evvel haziran sonunda teslim edeceklerini açıkladıkları 100’er milyon dozluk aşıların yeni mutabakatla mayıs ayı sonunda teslim edileceği bilgisini verdi.

ABD idaresi son mutabakatlarla toplamda 600 milyon doz Kovid-19 aşısı almayı garanti altına almış oldu. Böylelikle yaklaşık 300 milyonluk nüfusun ikişer doz Kovid-19 aşısı vurulmasına yetecek kadar aşının ülkeye tedarik edileceği kaydedildi.

486 binden fazla Kovid-19 kaynaklı meyyit ve 28 milyona yakın olay ile dünyada salgından en fazla etkilenen ülke pozisyonundaki ABD’de 46 milyon şahsa Kovid-19 aşısı vurulmuş durumda.

New York’taki restoranların iç yerleri yüzde 25 kapasite ile açıldı

ABD’nin New York kentinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kullanımı yasaklanan restoranların iç yerleri yüzde 25 kapasite ile açıldı. Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ticari işletmelerden olan restoranların iç yerleri, 11 Aralık 2020’den bu yana New York Valisi Andew Cuomo’nun buyruğu ile kapalı tutuluyordu.

Almanya, Çekya’dan ve Avusturya’dan gelenlere pazar gününden itibaren hudutları kapatıyor

Almanya, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan çeşitlerinin ağır olarak görüldüğü Çekya’dan ve Avusturya’nın Tirol bölgesinden gelenlere 14 Şubat Pazar gününden itibaren hudutları kapatma kararı aldı.

Almanya İçişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Alman hükümetinin virüsün mutasyona uğrayan çeşitlerine karşı muhafaza sağlamak maksadıyla Çekya ve Tirol bölgesinden gelenlere ülkeye girişi kısıtlamak istediği bildirildi.

Açıklamada, bu nedenle İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in 14 Şubat Pazar gününden itibaren hudut denetimlerinin uygulanmasına karar verdiği tabir edildi.

– “Virüs mutasyon bölgesi” olarak sınıflandırıldı

İçişleri Bakanlığından bir sözcü de Alman Haber Ajansına (DPA) yaptığı açıklamada, Çekya ve Tirol bölgesinin “virüs mutasyon bölgesi” olarak sınıflandırıldığı bilgisini paylaştı.

Sözcü, şu anda Alman hükümetinin ülkeye giriş konusunda ilgili ortaklarla, bilhassa mümkün istisnalara ait istişarelerde bulunduğunu kaydetti.

Bild gazetesinin haberinde de bu kararla, Çekya ve Tirol bölgesinden tren, uçak yahut arabayla Almanya’ya gelmek isteyenler için sonların kapatılacağı tabir edildi.

Haberde, kelam konusu bölgelerden gelen Alman vatandaşlarının ülkeye girmek için negatif PCR test sonucunu göstermeleri ve akabinde karantinaya girmeleri gerektiği kaydedildi.

Milano yakınlarında bir okulda 59 bireyde İngiltere’de görülen Kovid-19’un daha bulaşıcı çeşidine rastlandı

İtalya’da son 24 saatte yapılan 292 bin 533 testte 15 bin 146 bireye yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konuldu.

Sıhhat Bakanlığının günlük açıkladığı datalara nazaran, ülkede Kovid-19 salgınının başladığı geçen yıl şubattan bu yana olay sayısı 2 milyon 683 bin 403’e ulaştı.

Ülkede faal Kovid-19 hasta sayısı 405 bin 19’a geriledi.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 391 artarak 92 bin 729’a yükseldi.

Güzelleşenlerin sayısı 19 bin 838 artışla 2 milyon 185 bin 655’e ulaştı.

Kovid-19’a karşı yaygın aşılama kampanyasının 27 Aralık 2020’de başladığı ülkede aşılananların sayısı 2 milyon 799 bin 617 oldu. Aşılananların 1 milyon 248 bin 904’ünün ikinci dozu alanlar olduğu belirtildi.

– Kuzeyde bir okul salgın merkezi oldu

Bu ortada, Milano kenti yakınlarındaki Bollate Belediye Lideri Francesco Vassallo, bir ilkokul bünyesindeki anaokulu ve ilkokul kısmında yapılan süratli testler ve tahliller sonucunda 59 bireyde Kovid-19’un birinci olarak İngiltere’de görülen daha bulaşıcı ve öldürücü mutasyonuna rastlandığını bildirdi.

Vassallo yaptığı açıklamada, “Tabii ki kaygılıyım zira bu durumla bir arada katiyetle önlemi bırakmamamız gerektiğini öğrendik. Ancak lokal sıhhat çalışanlarına güveniyorum.” dedi.

Kaynak: Bloomberg HT