ABD’de teşvik paketini hızlandıracak düzenleme Senato’dan geçti

ABD’de teşvik paketini hızlandıracak düzenleme Senato’dan geçti

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD Senatosu, Lider Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi yasasının yazımında rehber olacak bütçe düzenlemesini 51’e 50 oyla kabul etti. ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris düzenlemeler lehine oy kullanarak Senato’daki eşitliği bozdu.

Kabul edilen düzenleme Biden’ın teşvik paketi yasasının yazımında rehberlik edecek bütçe düzenlemelerini içeriyor. Temsilciler Meclisi bu düzenlemeleri kabul etmişti. Lakin 15 saati aşan bir oturumun akabinde Senato’da kabul edilen düzenleme sonrası Senato’da yaşanan lisan değişiklikleri yeni metne yansıtılacak ve cuma günü yine Temsilciler Meclisi’nde oylanacak.

Bu oylamanın akabinde Demokratlar Cumhuriyetçilerin oylarına gereksinim olmayacak teşvik paketinin yazımı üzerinde çalışabilecek. Temsilciler Meclisi ve Senato komiteleri teşvik yasasının yazımı için 16 Şubat’a kadar çalışacak.

Oylama sonrası açıklama yapan Senato Bütçe Komitesi Lideri Bernie Sanders “Kabul edilen düzenlemeler ekonomik çöküş yaşayan vatandaşlara yardımın yolda olduğu manasına geliyor” diye konuştu.

Biden 1.400 dolarlık çekten geri adım atmayacağını belirtmişti

ABD Başkanlığına seçilen Joe Biden, geçen hafta, Kovid-19 salgını ve ekonomik krizle çaba için 1,9 trilyon dolarlık takviye paketi önerisi sunmuştu.

Kelam konusu paket kapsamında, 400 milyar doların direkt salgınla çabaya ve aşı dağıtımına ayrılması, eyalet ve lokal idarelere de 350 milyar dolarlık kaynak aktarılması öngörülüyor.

Muhakkak bir gelir düzeyinin altındaki Amerikalılara 3. kere nakit para yardımı yapılması önerilen takviye paketinde, daha evvel 600 dolar nakit yardım gönderilen Amerikalılara 1.400 dolar verilmesi planlanıyor.

Pakette, haftalık işsizlik yardımının 400 dolara çıkarılması öngörülürken, federal minimum fiyatın saatlik 15 dolara çıkarılması, küçük işletmelere de 440 milyar dolarlık kaynak aktarılması hedefleniyor.

Kaynak: Bloomberg HT