ABD’den Myanmar’da darbe yapan askerlere yaptırım

ABD’den Myanmar’da darbe yapan askerlere yaptırım

Şubat 10, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’da yaptığı basın açıklamasında, Myanmar’daki darbe karşısında idaresinin aldığı kararları duyurdu.

Bir defa daha darbeyi kınayan ve darbe yapan ordu önderlerine “sivil yöneticileri hür bırakın” davetinde bulunan Biden, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulunda mevzuyu gündeme getirdiklerini ve tıpkı vakitte milletlerarası müttefiklerle darbe konusunu görüştüklerini aktardı.

“Ordu, derhal (darbe yaparak) eline aldığı gücü geri vermeli, demokratik yollarla seçilmiş siyasi önderleri ve aktivistleri özgür bırakmalı ve Burma halkının iradesine hürmet göstermelidir.” tabirini kullanan Biden, tekrar demokrasiye dönene kadar darbeci askerlere yaptırım getirdiklerini açıkladı.

Biden, “Bugün darbenin başkanlarına yaptıklarının sonuçlarını göstermek üzere birtakım adımlar atıyoruz. Darbeyi yapan askeri önderlere, onların iş ortaklarına ve aile üyelerine derhal yaptırım imkanı sunan başkanlık kararnamesini onayladım.” diye konuştu.

ABD Lideri Biden, Myanmar halkının gereksinimleri doğrultusunda sıhhat yardımları, sivil toplum takviyeleri ve gibisi toplumsal dayanaklar hariç Myanmar idaresine ekonomik yaptırımları da uygulayacaklarını kaydetti.

Myanmar’da askeri darbe

Myanmar ordusu, kendisine yakın siyasi kümelerin 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı tezlerini ortaya atması ve ülkede yükselen tansiyonun akabinde 1 Şubat’ta idareye el koymuştu.

Ordu, 1 yıllığına fevkalâde hal (OHAL) ilan ederken, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili başkanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere memleketler arası toplum darbeyi kınamıştı. Türkiye de en sert reaksiyon veren ülkelerin başında gelirken, ABD, Myanmar’a yaptırımları geri getirmeyi gündemine almıştı.

Halk, 6 Şubat’ta demokrasiye dönüş talebiyle şovlara başlarken, polis yer yer göstericilere müdahalelerde bulunmuş, ordu ise birtakım kentlerde sıkıyönetim kararı almıştı.

Kaynak: Bloomberg HT