AB’den aşı açıklaması: Halka söylemeliydik

AB’den aşı açıklaması: Halka söylemeliydik

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, AB idaresi olarak Kovid-19 virüsüne karşı geliştirilen aşıların üretim ve dağıtımında ortaya çıkabilecek zorlukları hafife aldıklarını, aşılamaların süratli ilerlemesini engelleyecek zorlukların devam edebileceğini söyledi.

Von der Leyen, Avrupa’da yayın yapan bir küme medya kuruluşuna verdiği ortak röportajda, “Aşılamaların başlaması aşı dozlarının kusursuz formda aktarılacağı manasına gelmiyor. Biz bunu hafife almışız. Bunu acı bir biçimde öğrenmiş olduk.” dedi.

Başlarda daha çok aşının geliştirilmesine odaklandıklarını belirten von der Leyen, “Geç anladık ancak buna paralel olarak toplu üretimdeki zorluklara da daha fazla eğilmeliymişiz.” diye konuştu.

Aşıların üretimindeki düzensizliklerin gelecek aylarda da süreceğini aktaran von der Leyen, bunun sebebinin ilaç firmalarının karşılaştığı hammadde ve başka bileşenlerdeki kıtlık olduğunu belirtti.

“Halka söylemeliydik”

Von der Leyen, son aylarda aşılarla ilgili yanlış adımlarını kabul ederek, bu cins zorluklar karşısında AB ülkelerindeki halkın beklentilerini de problemleri göz önünde bulundurarak ayarlamaları gerektiğini söyledi.

AB Kurulu Lideri, “Bu sürecin yavaş da olsa ilerlediğini, bunun çok yeni bir süreç olduğunu, problemler ve gecikmeler olabileceğini halka söylemeliydik.” sözünü kullandı.

“İngiltere hız teknesi, AB tanker gibi”

AB, aşılamalar konusunda İngiltere ve ABD üzere başka gelişmiş ülkelerin gerisinde kaldığı için eleştiriliyor. Von der Leyen, bu mevzuda da İngiltere’nin süratli karar alabilme avantajını kullandığını belirterek şunları söyledi:

“AB, bir tanker üzereyken bir ülke tek başına olduğunda hız teknesi üzere olabilir. Bir ilaç firmasıyla mukaveleyi sonuçlandırmadan evvel 27 üye ülkenin 5 gün içinde söyleşmeye mutabık olup olmadığını söylemesi gerekiyor. Bu da doğal olarak süreci yavaşlatıyor. Karar alma sürecimizi hızlandırmak için aslında kendimize daima baskı uygulamamız lazım. Lakin ben tekrar de Avrupa’nın yaklaşımının gerçek olduğunu düşünüyorum. Bir yahut birkaç ülke aşı alsaydı ve başkaları alamasaydı bunun birlik açısından Avrupa için ne manaya geleceğini düşünmek bile istemiyorum.”

AB, yüzde 70 gayesinden vazgeçmiyor

Aşılamaların yavaş ilerlemesine tedarikteki meselelerin neden olduğu belirtiliyor. AB’nin alım kontratı imzaladığı BioNTech-Pfizer ve AstraZeneca firmaları, son haftalarda tedarikte kesintiler yapacaklarını açıklamıştı.

BioNTech-Pfizer tedarikinin olağana döndüğü fakat AstraZeneca’nın yapacağı kesintinin yüzde 60 civarında olacağı duyurulmuştu.

AB idaresi, yaza kadar yetişkin nüfusun yüzde 70’ini aşılamayı hedefliyor. Lakin bu amacın tutturulması mevcut süratle mümkün görünmüyor.

Ursula von der Leyen, buna karşın bu maksattan vazgeçmediklerini, AB’nin yılın birinci üç ayında 100 milyon doz aşı teslim almayı ve bu ölçünün ilerleyen aylarda giderek artmasını beklediğini söyledi.

Kaynak: Bloomberg HT