“ABD’nin yaptırımları kaldırmasını bekliyoruz”

“ABD’nin yaptırımları kaldırmasını bekliyoruz”

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

İran resmi haber ajansı IRNA’ya nazaran Hatibzade, başşehir Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin gündemdeki hususlara ait sorularını yanıtladı.

Hatibzade, “ABD’nin harekete geçmesini yani yaptırımları tesirli bir halde kaldırmasını bekliyoruz. Yaptırımların kaldırılması, Trump’ın uygulamalarına tesirli bir biçimde son verilmesi demektir. Yaptırımların kaldırılmasının tesirlerini görmemiz gerekiyor ve kağıt üzerinde atılan bir imza kâfi değil.” tabirlerini kullandı.

İran, ABD ile yine müzakere masasına oturmayacak

Nükleer muahede için ABD ile yine müzakere masasına oturmayacaklarını belirten Hatibzade, Washington idaresinin ön şart olmadan muahedeye dönmesi ve yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

Hatibzade, yaptırımlar nedeniyle İran’ın ülke dışında bloke edilen varlıklarını kullanabilmesi ve petrolünü rahatça satabilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Biden hükümeti, evvelki hükümetin yanlışlarını telafi etmeli. Olumlu olumsuz, çarpıtılmış yahut belgisiz tabirler bizim için değerli değil. Biden hükümetinin aksiyonları, atacağımız adımların temelidir.” dedi.

Nükleer muahede

İran ile ABD, Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere ortasında 2015’te Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve kontrol altına alındığı bir mutabakat imzalanmıştı. ABD’de Donald Trump’ın vazifeye gelmesinin akabinde Washington, muahededen tek taraflı çekilerek, İran’a tekrar yaptırım uygulamaya başlamıştı. Tahran da yaptırımlara karşılık mutabakattaki taahhütlerini durdurmuştu.

ABD’de vazifeye gelen yeni idare, Tahran’ın mutabakattaki taahhütlerini yerine getirmesi halinde mutabakata geri döneceklerini duyurmuştu.

Tahran idaresi ise mutabakattan ayrılan tarafın ABD olduğunu belirterek, taahhütlerini uygulaması için Washington idaresinin muahedeye geri dönmesi ve yaptırımları kaldırması gerektiğini vurguluyor.

Ayrıyeten nükleer mutabakatın tarafları İngiltere, Fransa ve Almanya ile ABD, İran’ın bölgesel nüfuzunu ve balistik füze programını da sonlandıracak formda nükleer muahedeyi tekrar müzakere etme davetinde bulunuyor.

Kaynak: Bloomberg HT