Akbank esnek çalışmayı kalıcı hale getiriyor

Akbank esnek çalışmayı kalıcı hale getiriyor

Şubat 11, 2021 0 Yazar: hanifinas

Akbank, pandemi sonrasında esnek çalışma modelini kalıcı hale getireceğini açıkladı.

Akbank’ın pandemi sonrasında geçeceği yeni çalışma modeline ait açıklamalarda bulunan Genel Müdür Hakan Binbaşgil, “İçinden geçtiğimiz süreçle birlikte dünya her açıdan yepisyeni bir periyoda girdi. Müşteri alışkanlıkları ve iş modellerinde son yıllarda gerçekleşmekte olan süratli değişim, pandemi süreci ile birlikte daha da hızlandı. Kurumların değişen ortamlara süratli adaptasyonu, çevik ve yiğit olması günümüzde muvaffakiyet için koşul. Biz de Akbank’ta pandemi sonrasında orijinal bir çalışma modeline geçiyoruz. İşin geleceğine cesaretli bir adım atıyoruz. Çalışma nizamımızdaki esnekliği artık kalıcı hale getiriyoruz.’’

“Yeni çalışma sistemimizle artık her yer Akbank”

Pandemi sonrası çalışma nizamını; ‘uzaktan çalışma’, ‘hibrit’ ve ‘ofisten çalışma’ halinde üç farklı formda tasarladıklarını belirten Binbaşgil; “Bankacılığı kalıplarından çıkardığımız üzere çalışma hayatını da kalıplardan çıkaran bir modeli benimsedik. Yeni çalışma sistemimizle artık her yer Akbank. Bu yeni çalışma nizamı bankamıza yeni açılımlar da getirecek. Farklılaşacak hizmet kalitesi, verimlilik ve çeviklik seviyesi ile bankamızın müşteri kazanım ve büyüme suratı daha da artacak. Geleceğin çalışma modelini Akbank’ta bugünden uygulamaktan büyük heyecan duyuyoruz.”

“Pandemi sonrası uzaktan çalışma tertibini arkadaşlarımızın görüşleriyle oluşturduk”

Pandemi sürecini çok düzgün yönettiklerini ve sürecin her basamağında çalışanlarına kulak verdiklerini ve bu doğrultuda aksiyon aldıklarını tabir eden Akbank İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Pınar Anapa; “Bir seneye yakın bir müddettir uzaktan çalışma deneyimimiz oldu. Akbank’ın gelecek vizyonu doğrultusunda değişen şartlara kendimizi süratlice adapte etmek ve kesimin öncü kurumlarından olmak her vakit odağımızdaydı. Bu vizyon ile gruplar bazında ayrıntılı bir kıymetlendirme yaparak, pandemi sonrasındaki çalışma modellerimizi de belirledik. Bu ortada salgın başında çalışma sistemine yönelik çalışan görüşlerini de dinleyebileceğimiz bir geribildirim düzeneği da oluşturduk ve nabız anketleri ile nizamlı olarak çalışanlarımızı dinledik. Pandemi sonrası uzaktan çalışma nizamını arkadaşlarımızın görüşleri ile oluşturduk. Geribildirimler de gösterdi ki artık esneklik Akbank’ta kalıcı bir çalışma nizamı olarak benimsendi.”

“Üç farklı iş modelimizle geleceğe hazırız”

“Biz Akbank olarak üç farklı iş modelimizle geleceğe hazırız: Müşterilerimize birebir ve yüz yüze hizmet verdiğimiz şubelerimiz yerinden çalışmaya devam edecekler, Genel Müdürlük takımlarımızın ise %52’si uzaktan, %36’sı hibrit nizamda, %12’siyse ofisten çalışacaklar.

Yeni modeli pandemi devrindeki tecrübe ve tahsilleri de dikkate alarak oluşturduklarını belirten Anapa kelamlarına şöyle devam etti: “Birlikte çalışmaktan ve paylaşmaktan beslenen bir kadroyuz. Bunun en faal formda sürdürülmesi, Akbank kültürünün ortamıza yeni katılacaklar da dâhil her bir çalışanımız tarafından hissedilmesi ve yaşatılması, uzaktan çalışma sırasında iş-özel ömür istikrarının kurulması üzere alanlarda çalışmalarımızı ağırlaştırıyoruz. Farklı çalışma modellerinde çalışan arkadaşlarımızın bir ortaya gelebilmesi için platformlar tasarlıyor, tıpkı vakitte banka lokasyonlarında uzaktan çalışan grupların fiziken bir ortaya gelerek çalışmalarına imkan sağlayacak ortak çalışma alanlarını planlıyoruz.”

Kaynak: Bloomberg HT