Altın bu hafta düştü, gümüş Reddit çıkarlarını geri verdi

Altın bu hafta düştü, gümüş Reddit çıkarlarını geri verdi

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

Altın, güçlenen dolar, artan ABD Hazine tahvili getirileri ve uygunlaşan istihdam sayılarıyla 9 haftanın en düşük düzeyinde. Gram altın, Dolar/TL ’deki gerilemeyi takiben 6 ayın en düşüğünde. Gümüş ise hafta başındaki karlarının neredeyse hepsini verdi.

Yatırımcıların aşı gelişmeleri ve ekonomik toparlanma eforlarına odaklanmasıyla bir arada altın fiyatları ons başına 1.800 doların altına indi. Aşağı taraflı eğilimi yanı sıra altının 50 günlük hareketli ortalaması 200 günlük ortalamanın altına düşmek üzere. Analistler ise bu hareketi “ölüm kavşağı” olarak isimlendirerek bunun daha fazla kayba neden olacağını düşünüyor.

Gümüş pazartesi günü 30 dolar düzeyini test ettikten sonra Ağustos ayından beri en büyük kaybını vererek durağanlaştı. CME Group’un gümüş vadelileri için marjinleri 14 bin dolardan 16 bin 500 dolara çıkarması da gümüş fiyatlarının düşüşünde tesirli oldu.

Sıkı para siyaseti ve dolar/TL’deki düşüşle birlikte gram altın fiyatları da son 6 aydaki en düşük düzeylerde bulunuyor. Analistler, dolar kurunun, yabancı finansal kuruluşların Türk lirası uzun durumlarında amaç gösterdikleri 6,85 düzeyine inilebileceğini, bu durumda altının gram fiyatının düşüş eğilimini sürdürmesinin beklenebileceğini söyledi.

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları sene başından beri yüzde 5’ten fazla bedel kaybederek ons başına 1.900 dolar düzeylerinden 1.800 doların altına indi. Cuma günü TSİ 08:42’de yüzde 0,26 yükselişle ons başına 1.798,36 dolar civarından süreç gören ons altın, haftayı yüzde 2,65 kayıpla kapatmaya hakikat ilerliyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, dolar/TL kurundaki düşüşün hafta başından beri yüzde 2’yi geçmesiyle birlikte Temmuz ayından bu yana birinci sefer 420 TL’nin altına inmiş durumda. Gram altın, perşembe günü yüzde 1,7 düşüş yaşadıktan sonra cuma günü yüzde 0,3 yükselişle 412 TL civarında bulunuyor.

Gümüş fiyatı

Gümüş fiyatları, CME Group’un vadeli marjinleri yükselterek yatırımcıların daha fazla para depozitosu yatırmasına neden olmasıyla karlarının neredeyse hepsini geri verdi. Gümüş, perşembe günü yüzde 1,5’den fazla düşüş kaydettikten sonra cuma günü yüzde 0,5 yükselişle ons başına 26,48 dolar düzeyinde.

Kaynak: Bloomberg HT