Altın durağan, gümüş tekrar yükselişte

Altın durağan, gümüş tekrar yükselişte

Şubat 11, 2021 0 Yazar: hanifinas

Altın fiyatları, üç günlük yükselişin akabinde Fed Lideri Jerome Powell’ın işsizlik ile ilgili yorumlarıyla düşüşe geçtikten sonra gün içerisinde yükselerek yatay seyire geçti. Gram altın hafta başında yükseldikten sonra dalgalı bir seyir izlerken, gümüş ise salı günü akşam saatlerinde başlayan düşüş eğilimi sonrasında perşembe günü yükselişe geçti.

Jerome Powell, New York İktisat Kulübünde yaptığı bir konuşmada ABD’nin istihdam piyasasının büsbütün bir toparlanmadan hala çok uzak olduğunu söyledi ve kanun yapıcılar ile özel dala çalışanları destekleme davetinde bulundu.

Ons altın, 2021 yılında birinci 6 haftanın 4’ünü düşüşle kapatırken, Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi için bastırmasıyla bu haftayı yükselişle kapatmaya hakikat ilerliyor. Üç günlük yükselişin akabinde düşüşe geçen ons altın, 1.840 doların altına geriledikten sonra yükselerek 1.845 dolar civarında yatay seyrediyor.

Gümüş, bu haftaya ons başına 27 doların altında başladıktan sonra önemli bir yükseliş kaydederek neredeyse 28 dolar düzeylerine kadar ulaşmıştı. Salı günü akşam saatlerinden sonra düşüş eğilimine geçen gümüş, perşembe günü yine yükseldi.

Gram altın, haftaya 410 TL civarında başladıktan sonra global altın fiyatlarındaki yükseliş ve Dolar/TL ’deki yatay seyirle bir arada 420 TL’ye kadar yükselmişti. Global altın fiyatlarını takip eden gram altında yatay bir seyir içerisinde

Dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının izlediği sıkı para siyasetiyle 28 Ocak’tan bu yana yüzde 4,62 bedel kaybederken gram altın ve ons altın, kurdaki düşüş ile birlikte ayrışıyor.

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları, Fed Lideri Jerome Powell’ın işsizlik ile ilgili yorumlarıyla TSİ 11:20’de yatay seyirle ons başına 1.844 dolar düzeyinden süreç görüyor. Ons altın düşüşe karşın bu haftayı karla kapatmaya yanlışsız ilerliyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın bu haftaya 410 TL civarında başladıktan sonra hafta başından bu yana yüzde 2 yükselişle 420 TL’ye kadar ilerledi. Gram altın global altın fiyatların ve dolar/TL’deki yatay seyirle bir arada perşembe günü 418 TL civarında bulunuyor.

Gümüş fiyatı

Gümüş bu haftaya yükselişle başladıktan sonra düşüşe geçerek tüm haftalık yararlarını geri verdi. Haftalık yüzde 0,37 aşağıda olan gümüş, perşembe günü yüzde 0,9 yükselişle ons başına 27,26 dolar civarından süreç görüyor.

Kaynak: Bloomberg HT