Altın Fed yetkilisinin açıklamalarıyla sert düştü

Altın Fed yetkilisinin açıklamalarıyla sert düştü

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Altın fiyatları, St. Louis Fed Lideri James Bullard’ın “Bu yıl enflasyonda yükseliş bekliyorum” kelamları sonrasında sert düştü. Gram altın, Dolar/TL ‘deki yükselişin global altın fiyatlarındaki düşüşü dengelemesiyle 405 TL civarında seyrediyor. Gümüş ise pazartesi günkü yükselişten sonra salı günü yüzde 1’den fazla kıymet kaybetti.

Fed Lideri James Bullard’ın enflasyon ile ilgili yorumlarıyla birlikte ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvili faizleri yüzde 3,7 civarında yükselerek 1,2535 düzeyine ulaştı. Yükselen tahvil faizleri sonrasında ons altın 1.825 dolardan sert bir düşüş ile 1.800 doların altına geriledi.

Ons altın, geçen hafta 1.850 dolar düzeylerini zorladıktan sonra düşüş eğilimine geçmiş ancak haftayı ufak da olsa çıkarla kapatabilmişti. Bedelli metal altın, yılın birinci 6 haftasının 4’ünde düşüş kaydetmiş, Ocak ayını da düşüşle kapatmıştı.

Gram altın, hem global altın fiyatlarındaki düşüş hem de dolar/TL’deki düşüş ile birlikte son 7 ayın en düşük düzeylerine gerilemişti. Dolar/TL’nin salı günü tekrar yükselmesi ve global altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte gram altın fiyatlarında salı günü 405 TL civarında bir sıkışma görüldü.

Gümüş geçen hafta cuma günü yakaladığı yükseliş eğilimini bu haftanın başında da sürdürerek ons başına 28 dolara gerçek yükseldikten sonra 27,04 düzeyine geriledi. Gümüş Ocak ayını yüzde 2,2 yararla kapatırken Aralık ayını yüzde 16,5 karla kapatmıştı.

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları, salı gününe yükselişle başladıktan sonra TSİ 16:46’da yüzde 1,05 düşüşle ons başına 1.799 dolar civarına geldi. Ons altın, salı günkü yükselişe karşın haftanın başından yana yatay bir seyir izliyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, dolar/TL ve global altın fiyatlarındaki düşüş ile birlikte 405 TL’ye yanlışsız geriledikten sonra biraz toparlayarak salı günü 407 TL civarında bulunuyor. Gram altın, salı günü yüzde 0,6 düşüş kaydetti.

Gümüş fiyatı

Gümüş, geçen hafta cuma günü yakaladığı yükseliş eğilimini sürdürerek salı günü ons başına 28 dolara yanlışsız yükseldikten sonra 27,94 düzeyinden gerilemeye başladı. Gümüş fiyatları, salı günü yüzde 2,2 düşüşle ons başına 27 dolar civarında süreç görüyor.

Kaynak: Bloomberg HT