Altın Şubat kayıplarını sildi

Altın Şubat kayıplarını sildi

Şubat 10, 2021 0 Yazar: hanifinas

Altın, ABD teşvik paketi beklentileri ve enflasyon artışına dair beklentilerle üç günlük yükselişten sonra yatay bir seyir izliyor. Gram altın ise yatay seyreden Dolar/TL ve global altın fiyatlarıyla birlikte durağanlaşırken gümüş fiyatları ise hafif bir yükseliş içerisinde.

Joe Biden idaresi, iktisadın çok ısınabileceğine dair ikazlara karşın vazifedeki birinci birkaç haftasını daha fazla salgın harcaması yapmak için uğraşmakla geçirirken Lider Biden’ın desteklediği Demokratlar 1.400 dolarlık yardım çeki için süreci hızlandırmaya çalışıyor. Demokratlar teşvik paketinin tamamını 22 Şubat’ta Temsilciler Meclisi’nde oylamayı planlıyor.

Ons altın yükselen dolar ve ABD Hazine tahvili faizleriyle bir arada geçen haftalarda 2 ayın en düşük düzeylerine geriledikten sonra toparlayarak 1.840 dolar düzeylerinin üzerine çıkabildi. ,

Gümüş, bu haftaya ons başına 27 doların altında başladıktan sonra önemli bir yükseliş kaydederek neredeyse 28 dolar düzeylerine kadar ulaştı. Salı günü akşam saatlerinde yüzde 2’den fazla gerileyen gümüş çarşamba günü yüzde 0,5 yükseldi.

Gram altın, şubat ayına 435 TL civarında başladıktan sonra dolar/TL’deki düşüş ile birlikte 410 TL düzeylerine kadar gerilemişti. Gram altın haftanın başından bu yana yüzde 2 civarında bir yükseliş kaydederek 420 TL civarına kadar ilerledi.

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları, ABD teşvik paketi ve enflasyon artışına dair beklentilerle TSİ 07:59’da yüzde 0,30 yükseliş kaydederek ons başına 1.843,92 dolar civarından süreç görüyor. Ons altın bu hafta yaşadığı yükseliş serisiyle birlikte Şubat ayına başladığı düzeye geri döndü.

Gram altın fiyatı

Gram altın bu haftaya 410 TL civarında başladıktan sonra hafta başından bu yana yüzde 2 yükselişle 419 TL’ye kadar ilerledi. Gram altın çarşamba günü yüzde 0,3 yükseliş kaydetti.

Gümüş fiyatı

Gümüş geçen hafta Reddit akımlarıyla inişli çıkışlı bir seyir izledikten sonra bu haftaya ons başına 27 doların altında başlamıştı. Gümüş fiyatları, salı günü akşam saatlerinde yüzde 2,16 düşüş yaşadıktan sonra çarşamba günü yüzde 0,4 yükselişle ons başına 27,37 dolar civarından süreç görüyor.

Kaynak: Bloomberg HT