Altın tekrar düşüşte, gümüş haftalık yararlarını sildi

Altın tekrar düşüşte, gümüş haftalık yararlarını sildi

Şubat 11, 2021 0 Yazar: hanifinas

Altın fiyatları, üç günlük yükselişin akabinde Fed Lideri Jerome Powell’ın işsizlik ile ilgili yorumlarıyla düşüşe geçti. Gram altın hafta başında yükseldikten sonra dalgalı bir seyir izlerken, gümüş ise bugün yaşadığı düşüşle birlikte bu hafta negatif tarafa geçti.

Jerome Powell, New York İktisat Kulübünde yaptığı bir konuşmada ABD’nin istihdam piyasasının büsbütün bir toparlanmadan hala çok uzak olduğunu söyledi ve kanun yapıcılar ile özel kesime emekçileri destekleme davetinde bulundu.

Ons altın, 2021 yılında birinci 6 haftanın 4’ünü düşüşle kapatırken, Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi için bastırmasıyla bu haftayı yükselişle kapatmaya hakikat ilerliyor. Üç günlük yükselişin akabinde tekrar düşüşe geçen ons altın, 1.840 doların altına geriledi.

Gümüş, bu haftaya ons başına 27 doların altında başladıktan sonra önemli bir yükseliş kaydederek neredeyse 28 dolar düzeylerine kadar ulaşmıştı. Salı günü akşam saatlerinden sonra düşüş eğilimine geçen gümüş, bu haftaki yararlarının hepsini geri vererek haftalık kayıp tarafına geçti.

Gram altın, haftaya 410 TL civarında başladıktan sonra global altın fiyatlarındaki yükseliş ve Dolar/TL ’deki yatay seyirle birlikte 420 TL’ye kadar yükselmişti. Global altın fiyatlarındaki düşüş ile bir arada gram altın da düşüşe geçti.

Dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının izlediği sıkı para siyasetiyle 28 Ocak’tan bu yana yüzde 4,62 paha kaybederken gram altın ve ons altın, kurdaki düşüş ile bir arada ayrışıyor.

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları, Fed Lideri Jerome Powell’ın işsizlik ile ilgili yorumlarıyla TSİ 07:59’da yüzde 0,38 düşüşle ons başına 1.836 dolar düzeyinden süreç görüyor. Ons altın düşüşe karşın bu haftayı karla kapatmaya yanlışsız ilerliyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın bu haftaya 410 TL civarında başladıktan sonra hafta başından bu yana yüzde 2 yükselişle 420 TL’ye kadar ilerledi. Gram altın global altın fiyatlarındaki düşüş ve dolar/TL’deki yatay seyirle bir arada perşembe günü yüzde 0,4 düşüş kaydederek 416 TL’ye geriledi.

Gümüş fiyatı

Gümüş bu haftaya yükselişle başladıktan sonra düşüşe geçerek tüm haftalık çıkarlarını geri verdi. Haftalık yüzde 0,37 aşağıda olan gümüş, perşembe günü yüzde 0,7 düşüşle ons başına 26,82 dolar civarından süreç görüyor.

Kaynak: Bloomberg HT