Altın ve gümüş geri dönüşte

Altın ve gümüş geri dönüşte

Şubat 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

Altın, iki ayın en düşük düzeylerine geriledikten sonra yatırımcıların ABD’deki teşvik paketine dair beklentileriyle yükseldi. Gram altın ise global altın fiyatlarının yükselmesi ve Dolar/TL ’deki yatay seyirle birlikte yükselirken gümüş ise pazartesiden beri yüzde 2’den fazla yükseldi.

Demokratların ABD Lideri Joe Biden’ın Kovid-19 takviye paketiyle ilgili birinci yasal düzenleme taslağını yayınlamasından sonra altın fiyatları 5 Ocak’tan bu yana en büyük çıkar serisine yanlışsız ilerliyor.

Ons altın yükselen dolar ve ABD Hazine tahvili faizleriyle birlikte geçen haftalarda 2 ayın en düşük düzeylerine geriledikten sonra toparlayarak 1.840 dolar düzeylerine ulaştı.

Gümüş Reddit furyasının akabinde bir müddet durağanlaştıktan sonra bu haftaya yükselişle başladı. Gram altın ise global altın fiyatlarının yükselmesi ve dolar/TL’deki yatay seyirle birlikte 2 günde yüzde 1,5’tan fazla yükseldi.

Altın Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık devasa teşvik paketiyle bir arada son iki ayın en düşüğünden ralli yapmaya başladı. Ekonomik toparlanma zayıf ve daha fazla yardımın yapılacağına dair beklentiler artıyor. Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları, Biden’ın devasa teşvik paketine dair beklentilerle TSİ 08:38’de yüzde 0,42 yükselişle ons başına 1.838 dolar civarında seyrediyor. Ons altın hafta başından bu yana yüzde 1,34 üstte seyrediyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, geçen hafta 430 TL’den 410 TL’ye geriledikten sonra artan altın fiyatları ve dolar/TL’deki yatay seyirle yüzde 0,6 yükselerek 417 TL’de bulunuyor.

Gümüş fiyatı

Gümüş geçen hafta Reddit akımlarıyla inişli çıkışlı bir seyir izledikten sonra bu haftaya yükselişle başladı. Gümüş fiyatları salı günü yüzde 0,6 yükselişle ons başına 27,42 dolardan süreç görüyor.

Kaynak: Bloomberg HT