Altın yeni haftanın istikametini arıyor

Altın yeni haftanın istikametini arıyor

Şubat 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

Altın, Janet Yellen’ın 2022’de ABD’yi tam istihdama geri döndüreceğini söylemesi ve mali teşvik paketi beklentileriyle yararlarını korudu. Gram altın ve gümüş ise inişli çıkışlı bir hafta geçirdikten sonra yeni haftaya yatay seyirle başladı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kâfi koronavirüs teşvik paketinin hayata geçirilmesi durumunda ülkesinin 2022 yılında tam istihdama dönebileceğini, aksi takdirde istihdamda ve iktisatta yavaş toparlanmayı riske edeceğini söyledi. CBS’e röportaj veren Yellen “İstihdam piyasasında istikrarın kaybolmasından korkuyorum” açıklamasını yaptı.

Ons altın, makus gelen maaş datalarıyla son 2 ayın en düşük düzeyinden toparladı. Philip Futures Kıdemli Emtia Yöneticisi Avtar Sandu ise enflasyonun devasa bir teşvik paketi ile birlikte daha da fazla körüklenebileceğini belirtiyor.

Gümüş geçen hafta pazartesi günü 30 dolar düzeyini test ettikten sonra Ağustos ayından beri en büyük kaybını vererek durağanlaştı. Yeni haftaya yatay bir seyirle başlayan gümüş, Reddit furyasındaki tüm çıkarlarını geri vermeye yakın.

Gram altın ise global altın fiyatları ve Dolar/TL ’de yaşanan düşüş ile bir arada geçen hafta neredeyse yüzde 3 bedel kaybetmişti.

Ons altın fiyatı

Altın fiyatları sene başından beri yüzde 5’ten fazla kıymet kaybederek ons başına 1.900 dolar düzeylerinden 1.800 doların altına indi. Pazartesi günü TSİ 08:27’de 1.814,51 dolardan süreç gören ons altın, haftaya yatay bir seyirle başladı.

Gram altın fiyatı

Gram altın, dolar/TL’deki düşüş ile geçen hafta 430 TL’den 410 TL civarlarına geriledikten sonra bu haftaya yatay bir seyirle başlayarak 412 TL civarında bulunuyor.

Gümüş fiyatı

Gümüş geçen hafta Reddit akımlarıyla inişli çıkışlı bir seyir izledikten sonra haftayı çok az bir yükseliş ile kapatmıştı. Gümüş fiyatları pazartesi günü yüzde 0,4 yükselişle ons başına 27,01 dolar civarında seyrediyor.

Kaynak: Bloomberg HT