Amundi Rusya ve Türkiye tahvillerini beğeniyor

Amundi Rusya ve Türkiye tahvillerini beğeniyor

Şubat 10, 2021 0 Yazar: hanifinas

Amundi Gelişen Piyasalar Sabit Getirili Menkul Değerler Ünitesi’nden Sergei Strigo ve Yerlan Syzdykov hususa dair bir notta “ABD faizlerindeki artışa karşın yüksek getirili ülkelerin faiz konusunda görece daha güzel performans sergileyeceğini düşünüyoruz” tabirlerini kullandı.

Enflasyonun ölçülü olduğu ortamda gelişmekte olan ülke para ünitelerinin kıymetinin altında performans sergilediği görülürken şimdi erken devirli büyüme ortamı da bu varlık sınıfını destekliyor.

ABD’de beklenen agresif mali siyasetin kısa vadede dolarda değerlenmeye yol açabileceği belirtilirken orta vadede ise dolarda zayıf seyir bekleniyor.

Rusya’nın emtia fiyatlarındaki toparlanmadan dayanak bulması bekleniyor. Türkiye’de ise Merkez Bankası’nın piyasa dostu olan agresif nakdî sıkılaşma istikametindeki değişiminin ve yabancı yatırımcı pozisyonlanmasının mahallî tahviller için destekleyici olduğu söz ediliyor.

Amundi dolar cinsi tahvillerde ise gelişen ülkelerden yüksek getirili Meksika ve Endonezya’yı, Körfez ülkelerinden de ekonomisindeki güçlü temeller ve iktisadının çeşitliliği nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri’ni beğeniyor.

Kaynak: Bloomberg HT