Aralıksız 8 aydır yükselen global besin fiyatları 6 yılın doruğunda

Aralıksız 8 aydır yükselen global besin fiyatları 6 yılın doruğunda

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

İRFAN DONAT

Birleşmiş Milletler (BM) Tarım ve Besin Örgütü (FAO) Ocak ayına ilişkin Global Besin Fiyat Endeksini açıkladı.

Aralık ayında 107,5 düzeyinde açıklanan Endeks 108,6’ya revize edilirken, Ocak ayında yüzde 4,33 artarak 113,3 düzeyine yükseldi. Böylelikle global besin fiyatları Temmuz 2014’ten bu yana en yüsek seviyeyi gördü.

Aralıksız yükselişini sekizinci ayda da sürdüren Endeksin son 6 yılın tepesini görmesinde hububat, şeker ve bitkisel yağ fiyatlarında yaşanan sert fiyat artışları tesirli oldu.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, memleketler arası mısır piyasasındaki üst taraflı hareketin tesiriyle aylık bazda yüzde 7,1 arttı. FAO, devam eden mısır hasadında rekoltenin 2020’de rekor kırdığını açıklarken, ABD’de beklentilerin altında kalan üretim ve Çin’in beklenmedik yüksek ithalat talebinin stoklar üzerinde önemli baskı yarattığına dikkat çekti.Rusya’nın buğdayı ihracat vergisini Mart 2021’de ikiye katlaması ve güçlü global talebe bağlı olarak buğday fiyatları yüzde 6,8 arttı.

FAO Şeker Fiyat Endeksi, olumsuz iklim şartları sebebiyle rekoltedeki düşük beklenti kaygılarıyla birlikte yüzde 8,1 arttı. Bilhassa Avrupa Birliği, Rusya ve Tayland ile Güney Amerika’daki hava şartlarının olumsuz tesirine paralel olarak ithalat talebinin artması da fiyatları yükselten bir etken oldu.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, yüzde 5,8 artarak Mayıs 2012’den bu yana en yüksek düzeye yükseldi. Endonezya’da beklenenden düşük palm yağı üretimi ve Malezya’da yaşanan çok yağışları fiyatları üst itti. Soya yağı fiyatlarında artışta ise ihracattaki azalma ve Arjantin’deki grev ve protestolar tesirli oldu.

FAO Süt Fiyat Endeksi ise Çin’in yaklaşan yeni yıl tatili öncesi alım tarafıdanki iştahının artmasıyla birlikte yüzde 1,6 arttı.

FAO Et Fiyat Endeksi, kuş gribi salgınlarında artış gözlemlenmesi ile birlikte yüzde 1.0 artış kaydetti.

FAO, 2020 tahıl dönemi iddiasını ise hem buğday hem de pirinç randımanda gözlenen yükselişe paralel olarak üst istikametli revize etti. FAO, ARalık’ta 2 milyar 742 milyon ton olarak açıkladığı varsayımını Ocak ayı itibariyle 2 milyar 744 milyon ton olarak güncelledi.

Kaynak: Bloomberg HT