Arjantin: Tahıl ihracatında vergi artışını göz arkası etmiyoruz

Arjantin: Tahıl ihracatında vergi artışını göz arkası etmiyoruz

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

Rusya’nın tahıl eserlerine getirdiği ek ihracat vergileri ve 1 Nisan’da uygulamaya başlayacağını açıkladığı ‘formüle dayalı tahıl ihracat sistemi’nin akabinde misal bir açıklama da Arjantin’den geldi.

Arjantin Başbakan Yardımcısı Cecilia Todesca, “Arjantin hükümeti, yüksek enflasyonu denetim etme eforlarının bir kesimi olarak besin ihracatına uygulanan vergileri artırma mümkünlüğünü dışlamıyor” dedi.

Başta mısır ve soya olmak üzere tarım emtia ihracatında değerli bir yere sahip olan Arjantin’de tüketici fiyatları geçen yıl yüzde 36’nın üzerinde arttı.

Reuters’in haberine nazaran bir radyo programına katılan Todesca, hükümetin besin ihracatı üzerindeki vergileri daha da artırıp artırmayacağı sorusuna “Hiçbir şeyi göz gerisi etmiyorum” karşılığını vererek, “O kadar çok aracımız yok ve sahip olduğumuz her şeyi kullanmalıyız” yorumunda bulundu.

Son aylarda memleketler arası soya fasulyesi ve mısır fiyatları son yılların en yüksek düzeylerine ulaştı. Dünyanın en büyük üçüncü mısır ihracatçısı olan Arjantin, hayvancılık yemi açısından kıymetli bir hammadde olan soya küspesinde de en büyük milletlerarası tedarikçilerin başında geliyor.

Hatırlanacağı üzere geçen ay Arjantin hükümeti, lokal besin fiyatlarını düşürmek hedefiyle mısır ihracatını sınırlamak için harekete geçti fakat tarım bölümünden gelen protestoların akabinde kelam konusu kısıtlama atılımından vazgeçildi.

Kaynak: Bloomberg HT