Aşıda gündem Pfizer-Astra deneyi

Aşıda gündem Pfizer-Astra deneyi

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Oxford Üniversitesi, AstraZeneca ve Pfizer aşılarının bir ortaya getirildiği bir deney gerçekleştireceğini açıkladı. Deneyde 820 iştirakçiye 4-12 hafta ortasında değişen çeşitli aralıklarda iki doz olarak hem Astra hem de Pfizer aşısı uygulanacak. Deneyle birlikte araştırmacılar hangi kombinasyonun en yeterli sonucu elde ettiğini öğrenecek. Deneyin sonuçlarına nazaran üreticiler üzerindeki doz yetiştirme baskıları azalabilir.

Öte yandan AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi Kovid-19 varyantlarıyla çaba edecek yeni aşının bu yıl hazır olabileceğini belirtti.

Türkiye’de ise 2,4 milyon vatandaşa aşı uygulandı. Buna rağmen çarşamba akşamı açıklanan bilgilere nazaran yeni tespit edilen olay sayısı 8.102 ile artış trendinde. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ise varyant virüs hakkında uyardı. Koca “Ülkemizdeki İngiltere mutasyonu 196 oldu.

İki Güney Afrika, bir de Brezilya varyantı ile karşılaşıldı. Yeni mutasyonların görüldüğü ve olayların tekrar artışa geçtiği bugünlerde önlemlerden taviz vermeden çabamızı sürdüreceğiz.” açıklamasını yaptı.

Hollanda’da yeni tip koronavirüs kısıtlamaları 2 Mart’a kadar uzatıldı

Ülkede süreksiz hükümetin Başbakanı Mark Rutte, Kovid-19 kısıtlamalarına ait basın toplantısı düzenledi.

Rutte, heyecanlı, belirsizlik dolu bir evrede olduklarını ve üçüncü dalganın kaçınılmaz olduğunu belirterek, bu nedenle 15 Aralık’ta yürürlüğe giren sıkılaştırılmış Kovid-19 önlemlerinin 2 Mart’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Olay sayılarının yavaş yavaş da olsa azaldığını aktaran Rutte, yeni hadiselerin üçte ikisinin İngiltere’de görülen Kovid-19’un mutasyon geçiren ve daha süratli yayılan yeni tipinin olduğuna dikkati çekti.

Rutte, yeni cinsin olmaması halinde gevşetilmeye gidilmesinin daha kolay olacağını lakin yeni tıbbın buna müsaade etmediğini kaydetti.

DSÖ heyeti, Vuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarını ziyaret etti

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenini araştıran Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) heyeti, Vuhan’daki saha çalışmalarında Çinli yetkililerin kendileriyle iş birliği yaptığını belirtti.

DSÖ heyetinden zooloji uzmanı Peter Daszak, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Vuhan’da virüsün kökenine yönelik saha çalışmaları sürecinde Vuhan Viroloji Enstitüsü (WIV) Lider Yardımcısı Şı Cıngli’nin de ortalarında bulunduğu enstitü yetkilileriyle değerli toplantılar yaptıklarını ve Çin tarafının kendileriyle iş birliği içinde olduğunu aktardı.

Kaynak: Bloomberg HT