AstraZeneca, AB’ye 9 milyon ek aşı sağlayacak

AstraZeneca, AB’ye 9 milyon ek aşı sağlayacak

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Fransa Halk Sıhhati Kurumundan yapılan açıklamaya nazaran, ülkede son 24 saatte 195 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 76 bin 57’ye çıktı.

Afrika kıtasında yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 91 bini geçti.

Kovid-19 datalarının derlendiği “Worldometers” internet sitesine nazaran, kıta genelinde hadise sayısı 3 milyon 585 bin 676’ya yükseldi.

Latin Amerika ülkelerinde yeni tip koronavirüs hadiseleri ve virüse bağlı can kayıpları artmaya devam ediyor.

Brezilya Sıhhat Bakanlığının datalarına nazaran, son 24 saatte 559 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 224 bin 504’e, 27 bin 756 yeni hadisenin tespit edilmesiyle toplam olay sayısı 9 milyon 204 bin 731’e yükseldi.

Aşılamada ise yeni eşikler aşılıyor. Global çapta 94,4 milyon doz aşı yapıldı. Aşılamaya birinci başlayan ülke İngiltere’de bakım
konutlarında kalan herkese aşı ulaştırıldı.

Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ise AstraZeneca’nın 9 milyon doz ek aşı tedarik edeceğini duyurdu.

Türkiye’de ise sabah saatleri prestijiyle 1,99 milyon kişi aşılandı. Pazar akşamı Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı bilgilere nazaran ise son 24 saatte 6.562 yeni hadise tespit edildi, 128 can kaybı yaşandı.

AstraZeneca, AB’ye 9 milyon ek aşı sağlayacak

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, ilaç şirketleri ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı tedarikinde yaşanan sıkıntıların akabinde AstraZeneca’nın birinci çeyrekte 9 milyon doz ek aşı sağlayacağını bildirdi.

Von der Leyen, toplumsal medya hesabından, AB aşı stratejisi kapsamında ön alım mutabakatı imzalanan BionNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Curevac ve Sanofi firmalarının üst seviye yöneticileri (CEO) ile gerçekleştirdiği görüntü konferansın akabinde paylaşımda bulundu.

AB ülkelerine aşı tedariki konusunda AstraZeneca ile yaşanan sıkıntıların giderilmeye başlandığına işaret eden Von der Leyen, “AstraZeneca, geçen hafta yaptığı teklife kıyasla 9 milyon ek doz sağlayacak ve böylelikle birinci çeyrekte toplam 40 milyon doz tedarik edecek.” sözünü kullandı.

AstraZeneca’nın aşı teslimatlarına planlanandan 1 hafta evvel başlayacağına dikkati çeken Von der Leyen, şirketin Avrupa’daki üretim kapasitesini de artıracağını belirtti.

Von der Leyen, ilaç şirketleri yöneticileri ile yaptığı toplantıda, Kovid-19’un yeni cinsleri ile çaba, aşı üretim kapasitesinin arttırılması ve gelecekte yaşanabilecek salgınlara hazırlık hususlarına odaklandıklarına işaret etti.

AB’de daha evvel BioNTech-Pfizer, Moderna ve AstraZeneca şirketlerinin geliştirdiği aşılara kullanım onayı verilmişti.

İtalya’da Kovid-19 salgınında günlük meyyit sayısı düştü

İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 237 artarak 88 bin 516 oldu.

Sıhhat Bakanlığının günlük açıkladığı datalara nazaran, ülkede son 24 saatte yapılan 213 bin 364 testte 11 bin 252 bireye Kovid-19 tanısı konuldu. Böylelikle salgının başladığı geçen yıl şubat ayından bu yana toplam olay sayısı 2 milyon 553 bin 32’ye ulaştı.

Ülkede etkin Kovid-19 hasta sayısı 453 bin 968’e, ağır bakımda tedavi görenlerin sayısı da 2 bin 215’e geriledi.

Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 237 artarak, 88 bin 516’ya yükseldi. Ülkede bugün kaydedilen 237 vefat, 233 vefatın görüldüğü 2 Kasım 2020’den bu yana en düşük düzey oldu.

Japonya’da Kovid-19a karşı uygulanan OHAL uzatılacak

Japonya’da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı 11 eyalette uygulanan inanılmaz halin (OHAL) uzatılacağı bildirildi.

Kyodo ajansının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran, şubatın birinci hafta sonunda sona ermesi beklenen OHAL bir ay mühletle uzatılacak.

Başbakan Suga Yoşihide’nin yakın çalışma takımına, bölgelerde “bir mühlet daha olay seyrinin gözlemleneceğini” aktardığı ve akabinde OHAL’in birtakım eyaletlerde uzatılmasına yönelik talimat vereceği kaydedildi.

Hadiselerinin düşüş trendi göstermediği başşehir Tokyo ve etrafındaki Kanagawa, Saitama, Çiba ile Osaka, Kyoto, Hyogo, Fukuoka dahil toplam 8 eyalette OHAL şubat sonuna uzatılacak.

Hükümetin, hadiselerinin artış trendini kaybettiği Toçigi’de şubatın birinci hafta sonunda OHAL’i kaldıracağı, Aiçi ile Gifu’da ise kâfi hadise düşüş oranı amacının yakalanmasını bekleyeceği belirtildi.

Kovid-19 Önlemlerinden Sorumlu Kabine Üyesi Nişimura Yasutoşi’nin, OHAL’in kapsamına ait hükümete bağlı Kovid-19 danışman heyet ile görüşeceğini söyledi.

Heyetin kamuoyuna duyuracağı tavsiye kararı sonrası, hükümetin gelecek hafta içinde OHAL’i uzattığını duyurması bekleniyor.

Kovid-19 hadise sayısı 388 bin 15’e, virüse bağlı can kaybı sayısı 5 bin 701’e yükseldi.

Hadiseler Tokyo’da 99 bin 208’e, Osaka’da 43 bin 508’e, Kanagawa’da 40 bin 371’e, Saitama’da 24 bin 946’ya, Aiçi’de 23 bin 926’ya, Çiba’da 22 bin 89’a, Hokkaido’da 17 bin 342’ye, Hyogo’da 16 bin 357’ye, Fukuoka’da 16 bin 49’a, Kyoto’da 8 bin 371’e çıktı.

Hollanda’da sokağa çıkma kısıtlamasının beşinci günü sakin geçti

Hollanda’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının ikinci haftasında protestolar, polisin sıkı güvenlik tedbirlerine karşın devam ediyor.

Hollanda’nın başşehri Amsterdam’daki Müzeler Meydanı’nda bir ortaya gelen yüzlerce gösterici, kısıtlamaların bir an evvel sona ermesini talep etti.

Şovun müsaadesiz olduğunu belirten polis, kalabalığa alanı terk etmesi ihtarında bulundu.

Göstericileri aralık kuralına dikkat etmedikleri gerekçesiyle sık sık uyaran polis, göstericilerin alanı terk etmemesi üzerine kalabalığı ses bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

Hollanda’da yeni tip koronavirüs salgınıyla uğraş önlemleri kapsamında kapalı olan ilkokul ve kreşler 8 Şubat’tan itibaren tekrar açılıyor.

Ülkede süreksiz hükümetin İlköğretim ve Medya Bakanı Arie Slobs, pazar günü Lahey kentindeki Başbakanlık Konutu’nda yapılan Kovid-19 toplantısı sonrasında basına açıklamada bulundu.

Belçika’da koronavirüs kısıtlamalarına karşı protesto gösterisi

Belçika’nın başşehri Brüksel’de hükümetin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) çaba için aldığı ve aylardır devam eden önlemleri protesto etmek isteyen en az 300 kişi gözaltına alındı.

Toplumsal medya üzerinden örgütlenen şahıslar, başkentteki merkez tren istasyonu ve kentin simge yapılarından Atomium yakınında toplanmak istedi. Polis, şovlara müsaade vermeyince Atomium yanındaki alana çok az sayıda kişi geldi fakat müsaadesiz olmasına karşın çok sayıda kişi öğlen saatlerinden itibaren merkez tren istasyonuna gelmeye başladı. İstasyon yakınındaki Mont des Arts meydanında toplanmak isteyen yüzlerce kişi, ekimden beri yürürlükte olan salgın tedbirlerinin gevşetilmesi talebiyle şov düzenlemeye çalıştı.

Meydana gelebilen ve etrafı polislerce sarılan bir küme ise “özgürlüklerinin geri verilmesi” talebiyle slogan attı.

Avusturya’da protestocular, Kovid-19 tedbirleri zıtları şov yasağına karşın sokağa çıktı

Avusturya’nın başşehri Viyana’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri aksileri, polisin şovları yasaklamasına karşın sokağa çıkarken, polis göstericilerin yürüyüş yapmasına müsaade vermedi.

Başşehrin kıymetli caddelerinden Ringstrasse’yi trafiğe kapatan göstericiler, “(Başbakan Sebastian) Kurz gitmeli”, “Aşı zorunluluğuna hayır” ve “Senin (Başbakan) kurallarından bıktık” yazılı pankartlar açtı.

Göstericilerin yürümesini önlemek için barikatlar oluşturan polis, protestocuların bulundukları yerden ilerlemesine müsaade vermedi.

Göstericiler ve polis ortasında vakit zaman gerginlikler yaşanırken, emniyet güçleri birtakım protestocuları gözaltına aldı, kimilerine ise cezai süreç uyguladı.

Kaynak: Bloomberg HT