Bakan Koca: Hadise sayılarına nazaran ‘yerinde karar’ periyoduna geçiyoruz

Bakan Koca: Hadise sayılarına nazaran ‘yerinde karar’ periyoduna geçiyoruz

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Sıhhat Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Konseyi üyeleriyle bir ortaya gelerek salgınla uğraşta mevcut durumu ve yürütülen çalışmaları değerlendirdiklerini belirterek, “COVID-19’a karşı şu anda elimizde en güçlü iki silahtan birisi aşı, başkası yanlışsız bilgidir. Hem aşıyı hem de gerçek bilgiyi toplumumuzda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacağız. Salgın idaresinde ‘yerinde karar’ devrinde olduğumuzdan geçen hafta kelam etmiştim. Yerinde alınacak kararlara temel olması maksadıyla bir haftalık toplam olay sayılarının nüfusa oranlı olarak vilayetlerimizdeki durumunu gösteren haritayı yayımladık. Bu dataları her hafta nizamlı olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Daha ayrıntılı göstergelere ait çalışmalar da yapılmaktadır” tabirlerine yer verdi.

Bakan Koca, “Ülkemizde önlemlere ve kısıtlamalara ahengin tesirini daima birlikte gördük. Lakin olay sayılarında ülke genelinde son periyotta 7-8 bin bandında bir sıkışma kelam hususudur. Her gün ne yazık ki hala 100’e yakın vatandaşımızı bu hastalık sebebiyle kaybediyoruz. Olağan hayatımıza dönmek için hadise sayılarını değerli ölçüde azaltmak mecburiyetindeyiz. Ülkemizde de görülen mutasyonlara karşı faal bir çalışma yürütüyoruz. Buna karşın birtakım mutasyon tiplerinin bulaşma oranı çok daha yüksek. Bu riski göz arkası etmeden önlemlere uymaya ısrarla devam etmek zorundayız. Bütün kurumlarımızın dayanağı, vatandaşlarımızın fedakarlığı, tüm vatandaşlarımızı kapsayan sıhhat garantisi, en değerlisi sıhhat çalışanlarımızın emeği ve deneyimiyle ülke olarak COVID-19 tedavisinde faal uğraşımızı sürdürüyoruz. Organize bir formda yürüttüğümüz aşı programımız da hakkaniyetle kıymetlendiren her kısımdan, dünyanın her yerinden takdir topluyor. Bilim Heyetimizin oluşturduğu öncelikli kümelerin aşılanmasında 1. kademeyi tamamlamak üzereyiz.” tabirlerini kullandı.

“Şu ana kadar ülkemize yaklaşık 800 bini ikinci doz olmak üzere 5 milyonu aşkın doz aşı yapılmış oldu.” diyen Bakan Koca, “Sırası gelen vatandaşlarımız Merkezi Tabip Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak kamu ve özel hastaneler ile aile hekimliklerinde aşılarını yaptırabilirler. Bu esnada kalabalıkların oluşmaması için olabildiğince yaygın olarak randevu verilmesine dikkat ediyoruz. Vatandaşlarımızın günün bilinen kalabalığını yaşamaksızın mesai saatleri dışında ve hafta sonlarında tüm kamu ve özel hastanelerimizden randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerini hatırlatmak isterim. Denetimleri tamamlanan aşılarımız devreye girdikçe aşı takvimini hızlandırma çabası içindeyiz. Mümkün olan en kısa müddette Bilim Heyetinin belirlediği stratejiye uygun olarak aşılamayı tamamlamayı hedefliyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın sağduyusu ve hassaslığı ile güçlü sıhhat alt yapımıza inancım tamdır.” açıklamasında bulundu.

Bakan Koca, şunları kaydetti: “Milletçe olağana dönüş hasreti çekiyoruz. Esnafımız, çalışanımız, öğrencimiz haklı bir beklenti içinde. Bu konu çalışmalarımızın odağında bulunuyor. Esnafımızın işine, öğrencilerimizin okullarına bir an evvel kavuşmalarını istiyoruz. Bunun kriterlerinin belirlenmesi konusunda Bilim Heyetimiz çalışmalarını sürdürüyor. Bugün yüksek öğretim ile ilgili değerlendirmeler yaptık. Yapılan değerlendirmede uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurumumuza iletilmiştir. COVID-19’a karşı şu anda elimizde en güçlü iki silahtan birisi aşı, oburu hakikat bilgidir. Hem aşıyı hem de hakikat bilgiyi toplumumuzda yaygınlaştırmak için gereken her şeyi yapacağız. En kısa vakitte özlediğimiz günlere sıhhatle kavuşmak dileğiyle.”

Kaynak: Bloomberg HT