Banka kârlarının baskılandığı çeyrek

Banka kârlarının baskılandığı çeyrek

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

KUTAY KORAP

2020 yılı 4. çeyreğine dair Halkbank’ın finansallarını paylaşmasıyla birlikte, majör 7 bankanın bilançoları tamamlanmış oldu. Yedi bankanın geçtiğimiz yılın son çeyreğine nazaran toplam net kârları yüzde 9 azalışla 6,7 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Yıllık bazda kârlılığını yüzde 191 ile en çok artıran banka Yapı Kredi olurken, VakıfBank yüzde 48 ile kârı en çok düşen banka oldu. Böylelikle aşağıdaki belirtilen bankaların 2020 yılındaki toplam net devir karı 32 milyar 738 milyon TL düzeyinde gerçekleşti.

Bankalar yılın son çeyreğinde kredi büyümesi kur tesiri arındırıldığında yüzde 3 düzeyinde gerçekleşti. Bu sayı bir evvelki çeyrekte yüzde 7, geçen yılın tıpkı devrinde yüzde 4 düzeyindeydi. Yabancı para kredi büyümesi son çeyrekte hudutlu artarken, kredi büyümesine en fazla katkı yüzde 3,6 oranında artan TL kredileri oldu. Küme bazında kredi büyümelerinde son çeyrekte en fazla artış Tüketici tarafında görülürken, Kurumsal ve KOBİ’lerde sonlu büyüme görüldü.

Kurumların banka bilançoları değerlendirmeleri

Öbür yandan Garanti Yatırım 27 Ocak 2021 tarihinde paylaştığı, Mali Piyasalar Stratejisi raporunda bankacılık bölümünün 2021 yılına dair değerlendirmelerde bulundu. Kurum dal öngörülerinde “Bankacılık dalı için 2021 yılında %25 düzeyinde bir kar büyümesi öngörüyoruz. Temel göstergeler manasında epey dalgalı bir 2020’yi geride bırakan bankacılık bölümü, yeni yıla daha istikrarlı bir büyüme ve karşılık stratejisi ile giriyor. Özel bankaların yapmış olduğu 2021 bütçe sunumlarından da gördüğümüz bu tekrar yapılanma süreci, pay performansları manasında bankaların önümüzdeki devirde olumlu ayrışmasını sağlayabilir. Lakin bu noktada bizce ön kaide, son bir yılda yüzde 53 düzeyine kadar gerileyen bankacılık kesimi yabancı hissesinin artmaya başlamasıdır. Buna bağlı olarak, 2020’nin son ayları itibariyle başlayan piyasa dostu makro siyasetler ve finansal istikrarı önceleyen stratejilerin yabancı yatırımcı nezdinde olumlu fiyatlanmaya başlanmış olduğunu görüyoruz. Bu trendin 2021 yılında da artarak devam edeceğini ve makro sayılarda sağlanan muvaffakiyetlerin yabancı yatırımcının bankacılık endeksine olan ilgisini artıracağını düşünüyoruz.’’ biçiminde yorumunu paylaştı.

Kesim değerlemesine dair ise; “Bankalar 2021 varsayımlarına nazaran 4.4x F/K ve 0.5x F/DD ile süreç görüyor. Çarpanlar, gelişen ülke benzerlerine nazaran yüzde 56 ve yüzde 45 iskontoya işaret ediyor. Bu düzeylerin değerleme manasında cazip düzeyler olduğunu belirtmekte yarar var. Fakat, karlılık manasında daha yeterli bir görünüme de muhtaçlık olduğunu belirtmek gerekli’’ biçiminde yorumda bulundu.

Akbank: Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu, market ve kredi riski ile birlikte 114 puan azalarak 2020 yılının dördüncü çeyreğinde BDDK süreksiz düzenlemeleri dahil %21,84 olarak gerçekleşmiştir. (ZİRAAT YATIRIM)

Garanti: Bankanın toplam hür karşılık stoğu 4.65 milyar TL’ye ulaştı. Yalnızca 2020’de banka 2.1 milyar TL hür karşılık ayırdı (YAPI KREDİ YATIRIM)

Halkbank: Daralan kredi makasına karşın, altın kaynaklı varlıklar ve Döviz açık durumdan ötürü ticari süreçler karı destekleyici (GARANTİ YATIRIM)

İş Bankası: 4Ç’de beklentimizin üzerinde gerçekleşen net faiz gelirleri ve iddialarımızın altında oluşan karşılık sarfiyatları, net kar öngörümüzde üst taraflı sapmaya neden oldu.(VAKIF YATIRIM)

TSKB: Bankanın ortalama özsermaye ve etkin karlılığı ise sırasıyla %14,0 ve %1,6 olarak gerçekleşirken, Banka 2020 yılını %13,0 özsermaye karlılığı ile kapatmıştır. (ZİRAAT YATIRIM)

Vakıf Bank: Varsayımımız ve gerçekleşen net sayısı ortasındaki farkın değerli nedeni bankanın çeyrek içinde TL220mn’luk bir meblağı hür karşılık sarfiyatı olarak yazmasından kaynaklanıyor (İŞ YATIRIM)

Yapı Kredi: Bankanın 2020 net kar sayısı yıllık %41 artış ile 5.1mlr TL oldu. Böylelikle, Yapı Kredi 2020’de %11.5 özkaynak karlılığına ulaştı (GARANTİ YATIRIM)

Kaynak: Bloomberg HT