Bankalardan ikinci çeyrekte yatay kâr beklentisi

Bankalardan ikinci çeyrekte yatay kâr beklentisi

Temmuz 19, 2023 0 Yazar: hanifinas

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

Bu yılın ilk çeyrek için bilanço dönemi 21 Temmuz tarihinde Arçelik ile, bankacılık sektörü bilanço dönemi ise 24 Temmuz tarihinde Yapı Kredi ile başlayacak. Finansal sonuçların son gönderilme tarihi konsolide olmayan şirketler için 9 Ağustos, konsolide şirketler ve bankalar için 21 Ağustos olarak açıklandı.

Aracı kurumların beklenti raporlarına göre, araştırma kapsamındaki bankaların toplam kârının ilk çeyrekte, hem önceki çeyreğe göre hem de önceki yılın aynı çeyreğine göre yatay kalması bekleniyor.

İkinci çeyrekte bankaların genelinde net faiz gelirlerindeki daralmanın güçlü ticari kâr ile dengelenmesiyle yatay kâr elde edileceği beklentisi bulunuyor. Ancak, alt segmentlerde özel bankalar tarafında, hem yıllık hem de dönemsel bazda sınırlı bir kâr artışı öngörülürken kamu bankalarında ise önceki çeyreğe göre önemli kâr düşüşleri görüleceği beklentisi var.

Geçen çeyrekte kârlılık tarafında; bankalarda özellikle seçim öncesinde artan TL mevduat faizleri nedeniyle TL kredi/mevduat faiz makasında aşağı yönlü eğilim görüldü. Bankaların elinde bulunan TÜFE’ye endeksli tahvillerin katkısı devam ederken komisyon gelirlerindeki güçlü seyir sürdü. Ayrıca, bu çeyrekte dikkat çeken diğer hususlar da, TL kredilerdeki büyümenin bir önceki döneme göre bir miktar daha yavaşlamış olması, TL mevduat büyümesinin TL kredi artışına paralel gerçekleşmesi ve operasyonel giderlerdeki artışın enflasyonun üzerinde büyümesi oldu.

Akbank çeyreklik kâr artışında öne çıkıyor; kamu bankalarının kârında sert düşüş beklentisi var

Aracı kurumların beklenti raporlarında, bankaların çeyreklik kâr değişimlerinde önemli farklılıklar da göze çarpıyor. Sermaye piyasası işlem gelirlerindeki belirgin artışın ana operasyonel performanstaki kısmi zayıflığı belirgin şekilde kompanse etmesi beklenen Akbank’ta çeyreklik kâr artışının yüzde 60-65 arasında olması beklenirken yıllık bazda kâr artışı anlamında TSKB ve Albaraka da tahminlerde öne çıkıyor.

Kamu bankaları Halkbank ve Vakıfbank ise bu çeyrekte net faiz gelirlerindeki sert azalma ile olumsuz tarafta ön plana çıkıyor. Halkbank ve Vakıfbank’ta özellikle, yavaşlayan büyümeye eşlik eden eksi marjlar kârlılığı baskılarken 2. çeyrekte net faiz gelirlerindeki hızlı azalmayla birlikte yüzde 75’in üzerinde çeyreklik kâr düşüşü görüleceği tahmin ediliyor.

Aracı kurumların bankalar ile ilgili tahminleri

Oyak Yatırım, 2023 ikinci çeyrek finansallarının açıklanmaya başlayacağı 24 Temmuz öncesinde beklenti raporunu yayımladı. Kurum tahminlerinde söz konusu çeyrekte araştırma kapsamındaki bankaların ikinci çeyrekte yüzde 3 çeyreksel, yüzde 2 yıllık kâr daralması ile toplam 69,1 milyar TL net kâr açıklamasını bekledikleri yer aldı.

Kurum tahminlerine göre, çekirdek gelirler (faiz gelirleri + komisyonlar), yüksek mevduat maliyetleri ve bankaların bu yıl Ekim ayı için daha düşük TÜFE varsayımları kullanması nedeniyle çeyrek bazda yüzde 22 daralabilir. TL makasta çeyreklik bazda yaklaşık 3 puanlık düşüş beklenirken, çekirdek makasın ikinci çeyrekte ilk çeyreğe kıyasla 2 puan daha düşük olması bekleniyor.

Oyak Yatırım ayrıca, tüketici kaynaklı kredi büyümesi ve ödeme sistemlerinin katkısı sayesinde, komisyon gelirlerinin geçen yılın düşük seviyelerinden daha yukarı gelebileceğini öngördü. Güçlü kambiyo ve türev işlem kârları ile azalan para takası maliyetleri sayesinde geçen çeyrekte ticari kârların bir önceki çeyreğe göre daha fazla destekleyici olabileceğini, enflasyon ile güncellenen maaşlar ve deprem bağışlarının da etkisiyle faaliyet giderlerinin yıllık bazda enflasyonun üzerinde büyümesini beklediklerini açıkladı.

Vakıf Yatırım ise yayımladığı beklenti raporunda, ikinci çeyrekte araştırma kapsamında bulunan bankaların toplam net kârının, önceki çeyreğe göre yüzde 3,9 düşüş, yıllık bazda ise yüzde 7 yükseliş göstererek 59,9 milyar TL olacağı beklentisini açıkladı.

Kurum, bu dönemde Halkbank’ın bir önceki çeyreğe göre yüzde 83’liük azalış ile net kârı en fazla gerileyen bankalar olacağını öngörürken aynı dönemde en yüksek artışın ise yüze 61 ile Akbank’ta görüleceğini öngördü.

Vakıf Yatırım, bankaların net faiz gelirlerinde ikinci çeyrekte çeyreksel yüzde 32,4 gerileme beklediklerini, bu düşüşün temel olarak TL kredi-mevduat makasındaki dikkat çekici düşüşten kaynaklanacağını açıkladı. Net faiz gelirlerinde en fazla düşüşün yüzde 70,6 ile Halkbank’ta görüleceğini de tahminlerine ekledi. Ayrıca bu çeyrekte, bankaların toplam kredi hacminde yüzde 16,5, mevduat hacminde ise yüzde 20,3 büyüme öngörüldü.

Garanti BBVA Yatırım da beklenti raporunda, aktif kalitesi tarafında önemli bir sorun yaşamayan bankaların faaliyet giderlerinin ise maliyetler ile baskı altında kalmaya devam ettiğini söyledi. Çeyreksel kârlılığın daha da düşmesini engelleyen faktörlerin; yüksek Döviz makası nedeniyle alım satım kârlarının oldukça güçlü olması ve komisyon gelirlerindeki güçlü fiyatlamanın net faiz gelirlerindeki düşüşü dengelemesi olduğunu belirtti.Kaynak :
www.bloomberght.com