Batı Teksas 55 doların üzerini test etti

Batı Teksas 55 doların üzerini test etti

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Petrol, gerileyen dolardan bulduğu takviye ve talep görünümüne dair optimistlikle bir arada varil başına 55 doların üstünü test etti.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında yüzde 2,8 yükselişle bir yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Suudi Aramco, yaptığı açıklamada bu yılın sonlarına yanlışsız talebin pandemi öncesi düzeylere dönebileceğini belirtti. Zayıflayan dolar ise dolar cinsinden emtianın fiyatlarını daha cazip hale getirdi.

Ham petrol vadelileri eğrisi ise giderek güçleniyor. Brent petrolün vadeli fiyatı ile şu anki fiyatı ortasındaki fark 27 cent’e kadar ulaştı.

Petrol fiyatları kısa devirde kuvvetli bir talep ortamıyla karşı karşıya. Kovid-19’un yeni mutasyonunun daha fazla karantina tedbirine neden olması beklenirken Asya’da son vakitlerde artış gösteren hadiseler da petrol üzerinde baskı oluşturuyor.

Talep beklentileri keskin bir “U” dönüşü yaptı. Bunda ABD’deki olay sayılarının ve vefat oranlarının azalması büyük rol oynadı. Vanda Insights Kurucusu Vandana Hari

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, TSİ 16:34’te yüzde 2,3 yükselerek varil başına 54,78 dolar civarına ulaştı.

Nisan vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, pazartesi günü yüzde 2,4 yükseldikten sonra yüzde 2,3 daha yükselerek varil başına 57,66 dolar düzeyinde bulunuyor.

Kaynak: Bloomberg HT