Biden: Ekonomimizin halâ zahmette olduğu çok açık

Biden: Ekonomimizin halâ zahmette olduğu çok açık

Şubat 5, 2021 0 Yazar: hanifinas

Biden, ABD’nin ekonomik durumu ve Kovid-19 salgınıyla uğraşa yönelik kurtarma paketine ait değerlendirmelerde bulundu.

ABD’de açıklanan ocak ayına ilişkin istihdam bilgilerini anımsatan Biden, “Ekonomimizin halâ ıstırapta olduğu çok açık.” dedi.

Biden, istihdamın ocak ayında 49 bin kişi arttığına işaret ederek, 10 milyonu aşkın kişinin işsiz olduğunu bildirdi.

Kovid-19 salgınının ABD iktisadına ziyan vermeye devam ettiğini vurgulayan Biden, insanların geçim kahrı çektiğini, intiharlar ve aile içi şiddetin artığını ve pek çok insanın umudunu kaybettiğini anlattı.

Biden, Amerikan halkının hükümetten yardım istediğini belirterek, “Onları hayal kırıklığına uğratmamak için bunu yapmak bizim işimiz. Süratle harekete geçeceğim.” diye konuştu.

Takviye paketini Cumhuriyetçilerin takviyesiyle hayata geçirmek istediğini hatırlatan Biden, lakin onların istekli olmadığını vurguladı. Biden, “Birlikte çalışmayı tercih ederim lakin acı çeken Amerikalılara çabucak yardım etmek ile uzun müzakereler ortasında seçim yapmak zorunda kalırsam acı çeken Amerikan halkına yardım ederim.” sözlerini kullandı.

Kurtarma planının ayrıntılarına da değinen Biden, aşı üretimi ve dağıtımına yönelik ulusal Kovid-19 stratejisine 160 milyar dolarlık kaynak ayrıldığını aktardı.

Biden, daha evvel sağlanan 600 dolarlık nakit takviyesinin 2 bin dolara tamamlanması için 1400 dolarlık direkt nakit yardımın da planda yer aldığını belirterek, “Çeklerin meblağını azaltmayacağım. 1400 dolar olacak. Amerikan halkına vaat edilen buydu.” diye konuştu.

Besin yardımı için de kaynak aktarıldığına işaret eden Biden, mart ayında dolacak işsizlik sigortasının mühletinin de eylül sonuna kadar uzatılacağını bildirdi. Biden, plan kapsamında sıhhat sigortası ve kira takviyesi, taban fiyat artırımı ve okulların itimatla açılmasına yönelik takviyeye ait düzenlemelerin olduğunu lisana getirdi.

Kurtarma planının ülkenin içinde bulunduğu krize “gerçek bir yanıt” olacağının altını çizen Biden, “Bu yatırımları artık, tarihi düşük düzeylerdeki faiz oranlarıyla yaparsak, daha fazla büyüme, daha yüksek gelir, daha güçlü bir iktisat sağlar ve ülkemizin maliyesini de daha güçlü pozisyona getirir.” dedi.

Biden, “Bugün bu krizin zorluklarını karşılayacak bir cevaba gereksinimimiz var. Cumhuriyetçilerin önerdiği şey ya hiçbir şey yapmamak ya da yetersiz yapmak. Birden birden fazla mali kısıtlamaları ve açıkla ilgili telaşları yine keşfetti. Lakin kendinizi kandırmayın, bu yaklaşım daha fazla acı maliyetiyle gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Bloomberg HT