Biden idaresiyle birlikte ABD’de aşılama tempo kazandı

Biden idaresiyle birlikte ABD’de aşılama tempo kazandı

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Biden idaresiyle birlikte ABD’de aşılama tempo kazandı. Trump idaresine nazaran yeni devirde aşı teslimatları %23 artarken
eczanelere dağıtılan aşılar ise ikiye katlandı. Buna rağmen kar fırtınaları birkaç eyalette aşı teslimatlarını geciktiriyor.

Johnson and Johnson, tek dozluk ve teslimatı kolay aşı adayına acil durum onayı için Avrupa Birliği otoritelerine başvurdu. Karar mart ortalarını bulabilir. Japonya’da, Pfizer-BioNTech aşısına verilen acil durum onayının akabinde aşılama başladı. Kovid-19’da mevt oranlarında gerileme yaşanıyor.

ABD’de yeni bir iddiaya nazaran mevt oranlarının önümüzdeki dört haftada sert bir halde gerilemesi bekleniyor.

Sıhhat Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Konseyi toplantısının akabinde açıklama yaptı

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Konseyi toplantısının akabinde yaptığı açıklamada “Tedbirlerle ilgili artık hadise sayılarına nazaran ‘yerinde karar’ periyoduna geçiyoruz” dedi. Olay sayılarının 7-8 bin bandında sıkıştığını ve her gün 100’e yakın can kaybı gerçekleştiğini vurgulayan Koca “Ülkemizde de görülen mutasyonlara karşı faal bir çalışma yürütüyoruz. Buna karşın birtakım mutasyon çeşitlerinin bulaşma oranı çok daha yüksek. Bu riski göz gerisi etmeden önlemlere uymaya ısrarla devam etmek zorundayız” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugünkü toplantıda kısıtlamaları kıymetlendirecek. Öte yandan Türkiye’de 5,1 milyonun üzerinde doz aşı uygulanırken bunun 700 bini aşkını ikinci doz aşı oldu. Salı akşamı yayımlanan datalara nazaran son 24 saatte 7.906 yeni kovid hadisesi tespit edildi, 90 can kaybı yaşandı.

ABD’de Kovid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1034 artarak 498 bin 209’a yükseldi

Kovid-19 datalarının derlendiği “Worldometers” internet sitesine nazaran, ABD’de virüs tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 56 bin 726 artışla 28 milyon 319 bin 81’e çıktı.

Salgın nedeniyle hayatını yitirenlerin sayısı 1034 artarak 498 bin 209’a yükseldi.

Bugüne kadar güzelleşenlerin sayısı 18 milyon 359 bini, Kovid-19 testi yaptıranların sayısı 336 milyon 477 bini geçti.

– En fazla olay ve mevt California’da

ABD’de California eyaleti 3 milyon 477 bini aşkın olayla ülkede birinci sırada yer alırken bu eyaleti 2 milyon 576 bini aşkın olayla Texas ve 1 milyon 830 binden fazla hadiseyle Florida izliyor.

Kovid-19’a bağlı can kayıplarında da 47 bin 119 mevtle California birinci sırada bulunuyor.

Salgında olay ve mevt sayısında dünyada birinci sırada olan ABD’yi 10 milyon 931 binden fazla olayla Hindistan ve 9 milyon 866 bini aşkın hadiseyle Brezilya takip ediyor.

ABD’de Kovid-19 aşılama istatistiklerini takip eden Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC) federal hükümet tarafından eyaletlere dağıtılan aşı sayısının 70 milyonu, toplam aşı yaptıranların ise 38 milyonu geçtiğini kaydetti.

CDC’nin resmi internet sitesinde güncellenen yeni sayılara nazaran, ABD’de, 38 milyondan fazla şahsa birinci doz, 14 milyonu aşkın şahsa ise ikinci doz Kovid-19 aşısı yapıldı.

Avrupa Birliği ülkelerinde 2020’nin Mart-Kasım devrinde evvelki üç yılın birebir devrinin ortalamasından 450 bin fazla mevt kayıtlara geçti

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) bilgilerine nazaran, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının birinci ve ikinci dalgalarının görüldüğü nisan ve kasım aylarında ortalamanın üzerindeki vefat sayıları en yüksek düzeylerine ulaştı.

2020’nin Nisan ayında ortalamadan yüzde 25 fazla vefat gerçekleşirken, bu oran, ikinci dalganın yaşandığı Kasım’da yüzde 40’a yükseldi. Yaz aylarında birebir oran yüzde 2-3 civarında seyrederken Eylül’de yüzde 8, Ekim’de yüzde 17 oldu.

Kasımdaki en fazla artış yüzde 90 ile Bulgaristan, Polonya ve Slovenya’da görüldü. Bu ülkelerden sonra yüzde 60 ile Belçika, yüzde 50 ile Avusturya geldi.

Olağandan fazla mevt sayıları Kovid-19 salgınının yaşandığı periyoda denk gelse de Eurostat mevt sebeplerinde ayrım yapılmadığını, bu istatistiklerin tüm vefatları içerdiğini bildirdi.

İstatistiklerin salgının ölümcül tesiri hakkında tekrar de genel bir fikir verdiği, yalnızca Kovid-19 kaynaklı vefatları hesaplamanın ülkelerin farklı sınıflandırma ölçütleri nedeniyle gerçek bir karşılaştırma imkanı tanımayacağı tabir edildi.

Johnson and Johnson firması, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının Avrupa Birliği’nde (AB) kullanımı için Avrupa İlaç Ajansına başvurdu

AB’nin ilaç düzenleyicisi EMA’dan yapılan açıklamada, şirketin ilaç kolu olan Janssen-Cilag International N.V. tarafından “COVID-19 Vaccine Janssen” isimli aşı için müracaat yapıldığı belirtildi.

EMA’nın aşıya ait ön kıymetlendirme sırasında kimi bilgileri incelediği, müracaatla ilgili kararın hızlandırılmış bir takvim dahilinde mart ayı ortasına kadar verilmesinin beklendiği kaydedildi.

Johnson and Johnson tarafından geliştirilen aşı tek doz olarak uygulanıyor. Aşının Kovid-19’u önlemede yüzde 66 oranında başarılı olduğu bildirilmişti.

AB’nin Johnson and Johnson şirketiyle 400 milyon doz aşı almak üzere kontratı bulunuyor.

Johnson and Johnson, EMA’ya Kovid-19 aşısı için başvuran dördüncü firma oldu. EMA, daha evvel BioNTech-Pfizer, Moderna ve AstraZeneca firmalarının aşılarının AB’de kullanılması konusunda tavsiye kararı vermişti.

Kaynak: Bloomberg HT