Biden, Muhammed Bin Selman’ı muhatap almayacak

Biden, Muhammed Bin Selman’ı muhatap almayacak

Şubat 17, 2021 0 Yazar: hanifinas

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Lider Joe Biden’ın yabancı ülke mevkidaşlarıyla görüştüğünü ve Suudi Arabistan’daki muhatabının Veliaht Prens Muhammed bin Selman değil, Kral Selman olduğunu belirtti.

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, günlük basın brifinginde Biden idaresinin Suudi Arabistan ile münasebetlerine dair dikkat çeken açıklama yaptı.

Donald Trump periyodunda Washington-Riyad sınırında Veliaht Prens Muhammed bin Selman üzerinden kurulan münasebetlerin Biden periyodunda revize edileceğine ait en net açıklama Psaki’den geldi.

Psaki, “İş başına geldiğimizden bu yana Suudi Arabistan ile bağlarımızı tekrar kalibre edeceğimizi söylemiştik.” tabirini kullandı.

Biden’ın MBS ile görüşüp görüşmeyeceği ile ilgili soruya karşılık veren Psaki, “Başkanın temasları mevkidaşları ile oluyor ve Suudi Arabistan’daki mevkidaşı Kral Selman’dır. Kesin bir tarih veremem lakin uygun vakitte kendisiyle görüşeceğini bekliyorum.” yorumunu yaptı.

Suudi Arabistan’ın kendini müdafaa noktasındaki eforlarına dayanak vermeye devam edeceklerini kaydeden Beyaz Saray Sözcüsü, evvelki idareden farklı olarak telaş duydukları husus başlıklarını Riyad’a ilettiklerini kelamlarına ekledi.

Trump’ın akabinde Biden idaresinin MBS’den fazla Kral Selman’ı “muhatap lider” olarak gördüğünü ortaya koyması, ABD medyasında “somut bir yaklaşım farkı” olarak değerlendirildi.

Biden, bölgeden birinci Netanyahu ile görüşecek

Öte yandan Psaki, ABD ile İsrail ortasında güçlü bağlara sahip yakın bir ilgi olduğuna işaret ederek, “Size şunu söyleyebilirim, Liderin bölgeden görüşeceği birinci başkan Başbakan Netanyahu olacaktır ve görüşme yakında olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Psaki, görüşmenin ne vakit olacağına ait ise ayrıntı vermekten kaçındı.

Kaynak: Bloomberg HT