Biden teşvik paketinde ısrarcı

Biden teşvik paketinde ısrarcı

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD Lideri Joe Biden Beyaz Saray’da Cumhuriyetçi senatörlerle yaptığı görüşme sonrası büyük bir pandemi teşvik paketi arayışlarını sürdürecek.

Beyaz Saray Basın Sözcü Jen Psaki, Biden’ın görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, liderin Senato Cumhuriyetçilerini baypas etmek zorunda kalsa bile büyük bir teşvik paketini çıkarma isteğinde olduğunu söyledi.

10 Cumhuriyetçi senatörün görüşmesinin “çok yapıcı” geçtiğini belirten Psaki “Görüş birliği olan alanlar olsa da lider Kongre’nin gözü pek ve süratli bir biçimde adım atması gerektiğine inanıyor. Ayrıyeten Cumhuriyetçilerin teşvik teklifinin işaret etmediği birçok alan bulunduğunu not ediyor” açıklamasını yaptı.

Psaki, Biden’ın teşvik paketini iki partinin dayanağıyla geçebileceği umudunu koruduğunu bildirdi. ABD Senatosu’nda 50 Demokrat’ın ve Lider Yardımcısı Kamala Harris’in oyuyla paket teknik olarak geçebiliyor.

Cumhuriyetçi Senatör Susan Collins ise Biden ile paketin iki partiden dayanakla çıkması gerektiği konusunda fikir birliği içinde olduklarını belirterek “Bugün bir paket oluşturduğumuzu söyleyemem. Bunu zati kimse beklemiyordu. Lakin iki taraf da görüşmeleri sürdürmede anlaştı” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Bloomberg HT