Biden teşvik paketinde süratli tahlil arıyor

Biden teşvik paketinde süratli tahlil arıyor

Şubat 9, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD Lideri Joe Biden ve Beyaz Saray yetkilileri 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin ölçeğini azaltmak isteyen cumhuriyetçilerie uzlaşmaya varmak için Liberal Demokratların da takviyesini alıyor.

Biden geçen hafta pandemi teşvik ölçüsünün üçte birini öneren bir küme cumhuriyetçi senatörle görüşmüştü. Birtakım Demokratlar Biden’in planını değiştirmemesi için lobi yaparken Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki Senato’da yalnızca kolay çoğunluğun onayıyla paketin onaylanacağını belirtti. Psaki, “Bu noktada en mümkün ihtimal, bir uzlaşma süreci olması yönünde” yorumunu yaptı.

Senatodaki 10 cumhuriyetçiyle yapılan görüşmeler, Biden’in Lider Yardımcısı olarak vazife yaptığı, Lider Obama’nın 2009’daki ekonomiyi canlandırma paketi görüşmelerini hatırlattı. O periyotta cumhuriyetçilerin daha fazla vergi indirimi talebiyle paketin büyüklüğü 1 trilyon dolara yükselmişti.

Ortalarında Valerie Jarrett ve John Podesta’nın da olduğu 200’den fazla Obama hükümeti yetkilisi Kongre’ye Cuma günü yazdığı mektupta bu durumun tekrarlanmasına müsaade vermeyeceklerini söyledi.

South Carolina Eyaleti Kongresi Üyesi geçen haftaki mülakatta o periyoda dair “Paket senatoya geldi. Obama paketi 200 milyar doların üzerinde düşürdü. Bu indirim zayıf bir toparlanmaya neden oldu” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Bloomberg HT