Biden’ın iktisatta bir sonraki gündem unsuru

Biden’ın iktisatta bir sonraki gündem unsuru

Şubat 10, 2021 0 Yazar: hanifinas

ABD’nin yeni Lideri Joe Biden istihdam kayıpları yaşayan mavi yakalı personellere umut vaat ederek misyona gelmişti. Fakat koronavirüs kaynaklı olarak yaşanan ekonomik kriz, Biden’in sanayi kesitinde istihdamı artırma planını tehlikeye sokuyor.

Geçen sene endüstride istihdam duraksamış, Ocak ayında tekrar yükselişe geçmişti. İmalat endüstrinde 1979 yılının Haziran ayında tepe görülmesinin akabinde her resesyon periyodunda bu trend sürdü.

Biden koronavirüsün yarattığı tesirleri gidermek için 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketiyle uzun vadeli ekonomik programını devreye alma çalışmalarına başlarken imalat sanayi ise şiddetli görünümünü koruyor.

Patronlar Covid-19 evvelki periyoda kıyasla 582 bin kişinin işine son verdi. ABD’nin en büyük alüminyum üreticisi Alcoa geçen yıl 50 yıldan fazla faaliyet gösteren, 700 çalışanın bulunduğu bir tesisini kapattı.

Kağıt üreticisi Georgia-Pacific, Ocak ayında Easton, Pennsylvania’daki tesislerini kapatacağını duyurdu. Mart ayından bu yana şirkette 190 kişinin de işine son verildi.

Biden dün yaptığı konuşmada zorluklara değinerek “Amerikalılar acı çekiyor, birçok insan güç devirden geçiyor” değerlendirmesini yaptı.

Caterpillar üzere şirketler öngörülemez bir ortamda planlar yaparken Wall Street analistleri bu şirketin en az 2025 yılına dek pandemi öncesi satış düzeylerine ulaşamayacağını düşünüyor.

Sanayi bölümünde kesintinin ne kadar devam edeceği ise belgisiz. Fed datalarına nazaran ülkede Aralık ayında imalat sanayi üretimi evvelki yılın birebir devrine kıyasla yüzde 3.6 düşmüştü.

Kaynak: Bloomberg HT