BioNTech CEO’su Şahin: Virüsün bizimle kalacağı çok açık

BioNTech CEO’su Şahin: Virüsün bizimle kalacağı çok açık

Şubat 16, 2021 0 Yazar: hanifinas

Dünya Bankası-IMF Türk Çalışanları Derneği (WITSA), BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci’nin iştirakiyle “Salgını Yenmede Milletlerarası İşbirliği” başlıklı bir görüntü konferans aktifliği düzenledi.

Dünya Bankası Kıdemli Ekonomisti Sibel Kulaksız’ın moderatörlüğünde gerçekleşen aktiflikte, mevcut ve gelecek salgınlara karşı uğraşta memleketler arası kuruluşlar ile özel kesimin global gayretleri daha düzgün desteklemek için nasıl iş birliği yapabileceği ele alındı.

– “Projeyi nasıl finanse edeceğimizi bilmiyorduk”

Prof. Dr. Uğur Şahin, konuşmasında, BioNTech’in kanser için immünoterapi tedavileri geliştirmek maksadıyla kurulduğunu belirterek, geçen yıl ocak ayında salgının farkına varmalarıyla bir şeyler yapma sorumluluğu hissettiklerini anlattı.

Projeye başlamaya karar verdiklerinde bunun başarılı olacağına dair hiç bir delilin olmadığına işaret eden Şahin, projenin emelinin mümkün olan en kısa müddette aşı geliştirmek olduğunu lisana getirdi.

Şahin, projeye başlarken finansmanın nasıl olacağını bilmediklerini belirterek, “Bu projeyi nasıl finanse edeceğimizi bilmiyorduk. Örnek vermek gerekirse, gelecek iki yıl için toplam bütçemiz yaklaşık 350 milyon dolardı ve projenin 1,5 milyar civarında masrafının olacağını biliyorduk.” dedi.

– “Aşıyı 10 milyondan fazla beşere tedarik ettik”

Projeye başlarken yalnızca bilimsel ve teknolojik yeterliliğe sahip olduklarını bildiklerini aktaran Şahin, artık tesirli bir aşıları olduğunu kaydetti.

Şahin, “Aşıyı 10 milyondan fazla beşere tedarik ettik lakin hala başaracak çok şey var. Aşımızı tüm dünyadaki insanlara ulaştırmak istiyoruz. Yalnızca ekonomik olarak gelişmiş ülkelerin değil gelişmekte olan ülkelerin de aşıya eriştiğinden emin olmak istiyoruz.” diye konuştu.

İşbirliğinin ehemmiyetini vurgulayan Şahin, “Bu virüsün bizimle kalacağı çok açık. Bu yalnızca 2021 ve 2022’nin süreksiz bir sorunu değil. Bu gelecek 10 yıl için bir zorluk oluşturuyor.” dedi.

– Aşı dağıtımında eşitlik vurgusu

Dr. Hasret Türeci de mümkün olduğunca süratli, emniyetli ve tesirli bir aşı geliştirmek için “ışık hızı” ile projeye başladıklarını anlattı.

Aşının dağıtımı ve erişiminde eşitlik sağlamak istediklerini belirten Türeci, memleketler arası işbirliğinin kıymetini vurguladı.

Türeci, salgının gibisi görülmemiş bir boyuttaki sıhhat krizi olduğuna işaret ederek, aşıyı geliştirirken birçok pürüzü aştıklarını, benzeri halde artık de aşının dağıtımında mahzurların üstesinden gelmek zorunda olduklarını tabir etti.

Düşük ve orta gelirli ülkelerin aşıya erişiminin gelişmiş ülkelere kıyasla daha güç olduğunu belirten Türeci, depolama ve nakil zorluklarının olduğunu aktardı.

Kaynak: Bloomberg HT