Bireylerin finansallaşmasında kritik eşik tekrar aşıldı

Bireylerin finansallaşmasında kritik eşik tekrar aşıldı

Şubat 8, 2021 0 Yazar: hanifinas

Tüketici kredilerinin ulusal gelir içindeki hissesi 1 yılda 11 puan artarak yüzde 50,2’ye yükseldi. Bu alanda 2016’nın başından bu yana birinci kere 50 eşik pahası aşılmış oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bilgilerine nazaran 2020 sonunda toplam tüketici kredileri 676 milyar lirayı buldu. Tüketici kredilerindeki bir yıllık artış yüzde 45’e ulaştı. Bu periyotta başta konut olmak üzere hayata geçirilen düşük faizli kredi kampanyaları artışta başrol oynadı. Kelam konusu artış birçok eser ve hizmetin fiyatında ve cari açıkta yükselmeye neden oldu. Son periyotta atılan mali sıkılaşma adımları ile kredi artış suratı yavaşlasa da Merkez Bankası son Enflasyon Raporu’nda süratli kredi artışının birikimli tesirlerinin devam ettiğini vurguladı.

Tepeyi 2015’te gördü

2004’te bankacılık sisteminin daha az gelişmiş olduğu devirde tüketici kredilerinin iktisat içindeki hissesi yalnızca yüzde 4 seviyesindeydi. Sonraki 11 yıl boyunca bu oran süratle artarak 2015’in başında yüzde 52,6 ile tepeyi gördü. Sonrasında ise artan faizlerinin de tesiriyle 2019 sonunda yüzde 39,2 ile 2010’dan bu yana en düşük orana geriledi. Salgın sonrası başlatılan kredi kampanyaları tüketici kredileri hissesini daha evvel görülmemiş bir süratte artırdı.

Kaynak: Bloomberg HT