Birleşik Ödeme’nin amacı unicorn olmak

Birleşik Ödeme’nin amacı unicorn olmak

Şubat 4, 2021 0 Yazar: hanifinas

Tüm dünyada yatırımcıların gözdesi haline gelen finans ve teknolojiyi birleştiren fintek bölümünde Türkiye’de de kıymetli bir yatırım atılımı geldi. Türkiye’nin birinci elektronik para lisansı alan fintek şirketlerinden Birleşik Ödeme, OYAK Portföy Teşebbüs Sermayesi Fonlar’ından yatırım aldı. Birleşik Ödeme, bu yatırımın takviyesiyle unicorn maksadına güçlü bir formda ilerlerken yurt dışına açılmayı planlıyor.

Son yıllarda dünyada birçok ülkeden yatırım alan ve süratli büyüme gösteren finans ve teknolojiyi bir ortaya getiren fintek kesimi, pandemiyle daha da değer kazandı. Türkiye’de birinci elektronik para lisansı alan şirketlerinden biri olan ve geliştirdikleri farklı eser ve finansal tahlillerle süratli büyümeye imza atan fintek servis platform sağlayıcısı (FaaS) olarak hizmet veren Birleşik Ödeme, OYAK Portföy Teşebbüs Sermayesi Fonları’ndan yatırım aldı. Küresel trendlere bakıldığında son 10 unicorn’un yani bedeli 1 milyar doların üzerinde olan şirketlerin 3’ünün fintek servis platform sağlayıcısı olması da kelam konusu yatırımın kıymetini daha da artırıyor. Birleşik Ödeme’nin de maksadı unicorn olmak.

“Ülkemiz açısından teşebbüs sermayesi ekosistemini destekliyoruz”

Birleşik Ödeme, yapılan bu yatırım kapsamında OYAK Şirketleri’nin dijital finansallaşma alanındaki projelerinde de stratejik iş ortağı pozisyonunda olacak. OYAK Finans Küme Lideri Emrah Silav, yatırımla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’nin önde gelen markalarıyla yaptığı projelerle, teknolojik altyapısıyla ve güçlü grubu ile kurumlara muhtaçlıkları paralelinde en yanlışsız tahlilleri sunan Birleşik Ödeme, globalde ve yerelde kıymetli yere sahip stratejik iş iştiraklerini sürdürmeye devam etmektedir. Teşebbüs Fonlarımız üzerinden gerçekleştirilen yatırım ile hem halihazırdaki faaliyetlerimizi tamamlayıcı bir finansal teknoloji (FinTech) açılımı yapılmış, hem de ülkemiz açısından teşebbüs sermayesi ekosisteminin desteklenmesi ve geliştirilmesi hedeflenmiştir.

Küresel bir şirket olmayı hedefliyor

Bankalara, büyük şirketlere, devlet kurumlarına ödeme sistemleri ve elektronik para muhtaçlıklarını karşılama hususlarında hizmet veren Birleşik Ödeme, bu yatırımın dayanağıyla yurtdışına açılarak küresel bir şirket haline gelmeyi planlıyor. 2010 yılında kurulan Birleşik Ödeme, Fibabanka’nın yatırım kolu Finberg’ten de yatırım almıştı.

Birleşik Ödeme Sistemleri CEO’su İlker Sözdinler “Fibabanka’dan sonra, Türkiye’nin en büyük kuruluşlarından OYAK’ın finans bölümündeki Portföy Teşebbüs Fonları’ndan yatırım almak bizler ismine gurur verici. Yatırımcılarımızın sağladığı takviye bizi bölümde ayrıcalıklı kılıyor. Son kullanıcının dijital ve finansal dünyadaki gereksinimlerini karşılama manasında geliştirdiğimiz inovatif tahlillerle kurumların stratejik tahlil ortağı olarak yanında olma, milletlerarası genişleme ve unicorn olma amaçlarımıza OYAK ile birlikte daha süratli ilerleyerek hem Türkiye, hem bölgede epey başarılı projeler hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

Fibabanka Genel Müdürü ve İdare Şurası Üyesi, Finberg İdare Şurası Lideri Ömer Mert: “2018 yılında yüzde 100 Fibabanka iştiraki olarak kurduğumuz Finberg ile stratejik yatırımlar yapmak ve yatırım yaptığımız teşebbüslerle birlikte kendi ekosistemimizi oluşturmak üzere yola çıktık. Bugün bu gayemize yanlışsız emin adımlarla ilerlediğimizi görmek son derece gurur verici. Birleşik Ödeme ile iki yıl evvel başlayan iş birliğimizin ne kadar hakikat bir adım olduğuna şahit oluyoruz. Birbirimize bedel katarak daima birlikte büyümeye, içinde bulunduğumuz ekosistemi beslemeye devam edeceğiz. Değerli iş ortağımız Birleşik Ödeme’nin, yeni aldığı yatırımlarla memleketler arası genişleme ve Unicorn olma amacına ulaşacağına olan inancımız tam. Yeni yatırımın tüm kesimimiz için güzel ve uğurlu olmasını dilerim.”

Yıllık en az iki kat büyümeyi hedefliyor

İş modeli olarak Türkiye’nin birinci ve tek fintech servis platform sağlayıcı (FaaS) şirketi olarak Türkiye’nin önde gelen kurumlarına dijital finansallaşma süreçlerinde stratejik tahlil ortağı olarak kanal ve eser bazlı altyapısal tahlil teklifleri sunan Birleşik Ödeme; iş ortaklarının konvansiyonel maliyetlerini minimize ederken, onların bilanço idarelerinde gelir kalemlerinde optimizasyon yaratarak mevcut verimliliklerini, yeni gelir kalemlerini ve çevikliklerini azamî düzeyde arttırmalarını sağlıyor. Pandemi periyodunda dijital ödeme sistemlerinin kazandığı değerle milletlerarası para transferi alanında yüzde 300 büyüme sağlayan Birleşik Ödeme, 2020 yılında toplam süreç hacmini 6 milyar TL’ye ve iş ortakları kurumlar üzerinden dokunduğu son kullanıcı sayısını ise 3.5 milyon tekil şahsa ulaştırdı. Her yıl ortalamada asgarî iki kat büyümeyi planlayan Birleşik Ödeme, 2021 sonunda süreç hacmini en az 20 milyar TL’ye, kullanıcı sayısını da 2021 sonu prestiji ile 16 milyona çıkarmayı hedefliyor. Bu gayeler yalnızca Türkiye özelindeki sayılar olup, yeni potansiyel ülkelere açıldığında da şirketin iş hacminin çok yapısal ve süratli bir formda büyümesi öngörülmektedir. Dijital finansallaşma ile kurumlar, Birleşik Ödeme’nin altyapısı üzerinden kendi müşteri ve tedarikçilerine finansal eser ve hizmetleri götürerek bir yandan finansal ve operasyonel maliyetlerini minimize ederken, bir yandan da mevcut müşteri portföylerini yeni eserler ile ölçekleyerek yeni gelir kalemleri yaratıyor. Birleşik Ödeme, bu vizyon paralelinde kurumlara; e-para dijital cüzdan, sanal yahut fizikî ön ödemeli kartlar, yurtiçi ve yurtdışı para transferi, online/offline tahsilat ve kiosk/akıllı kasa (PaySafe) tahlilleri olarak 5 ana dikeyde tahlil teklifleri sunuyor.

Kaynak: Bloomberg HT